Nominacja profesorska 28.02.2011 10:23

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 19 stycznia 2011 r. tytuł profesora nauk technicznych otrzymał prof. dr hab. inż. Zbigniew Czech. Serdecznie gratulujemy!

www.prezydent.pl/aktualnosci/nominacje/art,672,prezydent-wreczyl-nominacje-profesorskie.html

Prof. dr hab. inż. Zbigniew Czech – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
w Szczecinie

Droga zawodowa

• 1972 – 1976 - Studia na Politechnice Szczecińskiej, Wydział Chemii
  • 1976 - mgr inż. Politechnika Szczecińska (dyplom z wyróżnieniem)
  • 1976 – 1979 Studium Doktoranckie na Politechnice Szczecińskiej
  • 1981 - Doktorat
  • 1983 – 1995 -  Kierownik Laboratrium Klejów i Materiałów Samoprzylepnych w firmie Lohmann w Neuwied (Niemcy)
  • 1995 – 1997 -  Kierownik Laboratrium Klejów Samoprzylepnych w firmie UCB w Drogenbos (Belgia)
  • 1997 – 2003 -  Techniczny doradca w firmie Chemitec w Horhausen (Niemcy)
  • 2003 - Adiunkt na Politechnice Szczecińskiej w Instytucie Polimerów
  • 2004 - Habilitacja na Politechnice Szczecińskiej
  • 2006 - Profesor Politechniki Szczecińskiej w Instytucie Technologii Chemicznej Organicznej
  • 2011Nominacja belwederska

Główna tematyka badań:

Technologia klejów i materiałów smoprzylepnych

Dorobek naukowy:

Opublikowany dorobek naukowy obejmuje 322 pozycje. Do najwartościowszych pozycji w tym dorobku należą 50 prace z tzw. listy filadelfijskiej, dwie monografie obcojęzyczne, 4 rozdziały w zagranicznych wydawnictwach książkowych, autorstwo bądź współautorstwo 56 patentów (5 światowych, 5 USA, 15 europejskich oraz 31 niemieckich), a także 38 krajowych zgłoszeń patentowych.

Kierownik badań technologicznych prowadzonych w ramach współpracy Politechniki Szczecińskiej (ZUT) z takimi firmami jak BASF (Niemcy), Novalelt (Niemcy) oraz Dyneon 3M (Niemcy) o wartości ponad 800 000 PLN.

Osiągnięcia i zainteresowania naukowe:

Pięciokrotnie nagroda indywidualna JM Rektora I-go stopnia za osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk technicznych

Zainteresowanie stworzeniem krajowej, uznanej w świecie, grupy naukowo-badawczej w obszarze funkcjonalnych polimerów zajmującej się nowatorskimi rozwiązaniami technologicznymi i ich szybkim wdrożeniem w gospodarce narodowej.

Hobby:

Zainteresowanie teoriami wyginięcia donozaurów-współautor książki w j. polskim oraz angielskim dotyczącej teorii wyginięcia dinozaurów. Numizmatyk monet polskich począwszy od monet piastowskich do współczesnych, monet rosyjskich oraz radzieckich. Miłośnik polskiego mocnego uderzenia z lat 60-70 tych. Pisze wiersze oraz gra intensywnie w tenisa. Uwielbia dobre polskie powojenne filmy.