Narodowe Centrum Nauki we współpracy z sieciami BiodivERsA i Water JPI ogłosiło konkurs BiodivRestore na międzynarodowe projekty badawcze dotyczące bioróżnorodności oraz ochrony i odbudowy zdegradowanych ekosystemów, ze szczególnym uwzględnieniem środowisk wodnych.
O finansowanie mogą się starać konsorcja międzynarodowe, złożone z co najmniej 3 zespołów badawczych pochodzących z co najmniej 3 krajów biorących udział w konkursie.
Kierownik polskiego zespołu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora.
W konkursie BiodivRestore można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, wynagrodzenia i stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego. W konkursie można zaplanować projekt badawczy trwający 36 miesięcy. Rozpoczęcie realizacji projektów: grudzień 2021 - marzec 2022.
Na dofinansowanie udziału polskich zespołów badawczych wyłonionych w ramach konkursu NCN przeznaczyło budżet w wysokości 500 000 EUR.
Harmonogram konkursu
Poziom międzynarodowy (dwuetapowy) | Poziom krajowy (jednoetapowy) |
1 etap: 7 grudnia 2020 (16:00 CET) - termin składania wniosków wstępnych tzw. pre-proposals | Na etapie składnia wniosków wstępnych, tzw. pre-proposals polscy wnioskodawcy nie składają do NCN żadnych dokumentów |
2 etap: 15 marca 2021 (16:00 CET) - termin składania wniosków pełnych tzw. full proposals | 22 marca 2021 (16:00 CET) - termin złożenia wniosków krajowych NCN UNISONO przez polskie zespoły badawcze (do 7 dni od dnia złożenia wniosków pełnych na poziomie międzynarodowym). |
Zarówno na pierwszym, jak i na drugim etapie konkursu polski zespół badawczy we współpracy z partnerami zagranicznymi przygotowuje w języku angielskim wspólny wniosek, który należy złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem międzynarodowego systemu EPSS.
Na poziomie krajowym polski zespół badawczy przygotowuje wniosek dotyczący polskiej części projektu, który należy złożyć do NCN w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu ZSUN/OSF.
Na stronie konkursu umieszczono również informacje pomagające w znalezieniu partnerów do wspólnego składania wniosków projektowych. W tym celu należy skorzysta z Partner Search Tool.
Szczegółowe zasady oraz lista krajów mogących przystąpić do programu znajduje się na stronie NCN oraz konkursu.