Aktualności

Centra Doskonałości Naukowej Dioscuri 15.01.2021 13:14

Narodowe Centrum Nauki uruchomiło czwarty konkurs na utworzenie Centrów Doskonałości Naukowej Dioscuri w polskich instytucjach naukowych. O utworzenie Centrów Dioscuri mogą starać się instytucje naukowe, prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.

Dioscuri to inicjatywa Towarzystwa Maxa Plancka (MPG), niezależnej niemieckiej instytucji naukowo-badawczej, mająca na celu utworzenie Centrów Doskonałości Naukowej w Europie Środkowej
i Wschodniej. Umożliwią one wybitnym uczonym prowadzenie badań na najwyższym światowym poziomie w jednostkach naukowych zlokalizowanych w tej części Europy.

Docelowo w Polsce zostanie utworzonych dziesięć Centrów Dioscuri, działających przy istniejących już organizacjach i specjalizujących się w różnych dziedzinach nauki. Każde nowo powstałe Centrum będzie współpracować z Partnerem niemieckim (naukowcem pracującym w niemieckiej placówce naukowej) w celu wzmocnienia polsko-niemieckiej współpracy naukowej. Finansowanie zostanie zapewnione przez NCN ze środków przekazanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań.

Centra Dioscuri, utworzone zostaną przez naukowców wybranych w ramach międzynarodowych konkursów Dioscuri. Konkurs jest skierowany do wybitnych naukowców ze stopniem naukowym doktora, do 15 lat po uzyskaniu tego stopnia. Naukowcy będą składać wspólny wniosek wraz z polską instytucją naukową pod warunkiem, że naukowcy ci nie byli zatrudnieni w tej instytucji przez ponad 2 lata poprzedzające datę złożenia wniosku. Każdy laureat konkursu ustanowi i będzie kierował Centrum Dioscuri, w którym będzie prowadził innowacyjne badania na najwyższym światowym poziomie.

Instytucja naukowa pełniąca rolę instytucji przyjmującej Centrum Dioscuri otrzyma rocznie równowartość do 300 000 euro, przeznaczoną wyłącznie na działalność Centrum Dioscuri, pod warunkiem spełnienia przez tę instytucję określonych warunków. Okres finansowania każdego Centrum Dioscuri wynosi pięć lat i może zostać przedłużony o kolejne pięć lat (pod warunkiem oceny śródokresowej i dostępności środków).

Fundusze pozyskane przez jednostkę będą mogły być wykorzystane na sfinansowanie:

  • kosztów utrzymania jednostki w wysokości 300 000 euro rocznie;
  • wynagrodzenia kierownika Centrum Dioscuri (laureata konkursu Dioscuri) w wysokości 100 000 euro rocznie;
  • wynagrodzeń członków zespołu naukowego Centrum Dioscuri oraz stypendiów naukowych;
  • kosztów działalności naukowej Centrum Dioscuri (koszty materiałów, podróży, publikacji i innych działań badawczych itp.);
  • kosztów współpracy z niemieckim Mentorem/Jednostką Mentorską;
  • w ramach finansowania nie przewidziano kosztów pośrednich dla Instytucji naukowej, kosztów obsługi administracyjnej i finansowej oraz aparatury naukowo-badawczej i infrastruktury.

Zgłoszenia są przyjmowane w formie elektronicznej do 14 lutego 2021 r.

Ze szczegółowymi założeniami programu Dioscuri oraz wymaganiami formalnymi można zapoznać się na stronie Dioscuri.