Został uruchomiony kolejny nabór wniosków wstępnych do kolejnego konkursu w ramach programu M-ERA.NET 3 na międzynarodowe projekty badawcze dotyczące technologii materiałowych. Program ma na celu koordynację badań naukowych i prac rozwojowych realizowanych w krajach członkowskich, co przyczyni się do zbudowania silnego środowiska naukowego i wzmocnienia europejskiej gospodarki dzięki wykorzystaniu innowacyjnych materiałów i technologii materiałowych. Do sieci M-ERA.NET należy zarówno Narodowe Centrum Nauki jak i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Zakres tematyczny konkursu:
- Materials for energy;
- Innovative surfaces, coatings and interfaces;
- High performance composites;
- Functional materials;
- New strategies for advanced material-based technologies in health applications;
- Materials for electronics.
Do sieci M-ERA.NET należy zarówno Narodowe Centrum Nauki, jak i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Do NCN mogą wnioskować naukowcy z Polski, których projekty spełniają kryterium badań podstawowych (TRL 1-4). Udział partnera przemysłowego z Polski nie jest wymagany.
Do NCBR mogą być składane wnioski, które zaczynają się od TRL 3-6, a kończą na TRL 5-8. Wymagane jest uczestnictwo polskiego partnera przemysłowego.
Do konkursu mogą przystąpić wyłącznie konsorcja składające się z co najmniej 3 zespołów naukowych pochodzących z co najmniej 3 krajów biorących udział w programie. Mogą to być przedsiębiorstwa (MŚP i duże) oraz jednostki naukowe.
Konkurs jest dwuetapowy. Nabór wniosków wstępnych trwa do 15 czerwca 2022 r. a pełnych do 17 listopada 2022 r.
Sposób składania wniosków krajowych o dofinansowanie różni się w zależności od instytucji finansującej, do której się aplikuje:
- NCN: Przygotowanie przez polski zespół badawczy wniosku krajowego dot. polskiej części projektu, który należy złożyć do NCN w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF w terminie do 7 dni po upływie terminu składania wniosków wspólnych pełnych na poziomie międzynarodowym. Wnioski krajowe składane są dopiero na etapie full proposal.
- NCBR: Wnioskodawcy, których wniosek znajdzie się na międzynarodowej liście projektów rekomendowanych do finansowania, zostaną poproszeni o przygotowanie krajowego wniosku o dofinansowanie. Wnioski zostaną zaopiniowane pod kątem zasadności wnioskowanej kwoty dofinansowania.
Wysokość środków finansowych przeznaczonych przez NCN na realizację zadań przez polskie zespoły badawcze w konkursie wynosi 1 mln euro, a NCBR 2 mln euro.
Szczegółowe zasady oraz lista krajów mogących przystąpić do programu znajduje się: na stronie NCBR, na stronie NCN.
Osoby zainteresowane aplikowaniem do konkursu M-ERA.NET 3 Call 2022 proszone są o kontakt z p. Agaty Skrobek, e-mail: Agata.Skrobek@zut.edu.pl, tel. 91 449 49 44.