Aktualności

M-ERA.NET 3 - konkurs z zakresu technologii materiałowych 01.04.2021 11:07

Został uruchomiony kolejny nabór wniosków wstępnych do kolejnego konkursu w ramach programu M-ERA.NET 3 na międzynarodowe projekty badawcze dotyczące technologii materiałowych. Program ma na celu koordynację badań naukowych i prac rozwojowych realizowanych w krajach członkowskich, co przyczyni się do zbudowania silnego środowiska naukowego i wzmocnienia europejskiej gospodarki dzięki wykorzystaniu innowacyjnych materiałów i technologii materiałowych. Do sieci M-ERA.NET należy zarówno Narodowe Centrum Nauki jak i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Zakres tematyczny konkursu: 

  • Modelling for materials engineering and processing
  • Innovative surfaces, coatings and interfaces
  • High performance composites
  • Functional materials
  • New strategies for advanced material-based technologies in health applications
  • Materials for additive manufacturing

Priorytet przekrojowy: badania nad przyszłymi bateriami

Badania nad bateriami są kluczowym celem konkursu M-ERA.NET 3 ogłoszonego w 2021 roku i zostały wyraźnie zaznaczone w szczegółowym zakresie powyższych tematów przedstawionym w Guide for Proposers. M-ERA.NET będzie wspierać sieci zajmujące się badaniami opisanymi przez odpowiednie poziomy gotowości technologicznej (TRL). Szczegółowy opis tematów i odpowiadającym im poziomom TRL znajduje się w Guide for Proposers w sekcji Annex 1: Thematic priorities for the M-ERA.NET Call 2021.

Do sieci M-ERA.NET należy zarówno Narodowe Centrum Nauki jak i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Do NCN mogą wnioskować naukowcy z Polski, których projekty spełniają kryterium badań podstawowych (TRL 1-4). Udział partnera przemysłowego z Polski nie jest wymagany. Do NCBR mogą być składane wnioski, które zaczynają się od TRL 3-6, a kończą na TRL 5-8. Wymagane jest uczestnictwo polskiego partnera przemysłowego.

Do konkursu mogą przystąpić wyłącznie konsorcja składające się z co najmniej 3 zespołów naukowych pochodzących z co najmniej 2 krajów biorących udział w programie. Mogą to być przedsiębiorstwa (MŚP i duże) oraz jednostki naukowe.

Konkurs jest dwuetapowy. Nabór wniosków wstępnych trwa do 15 czerwca 2021 r. a pełnych do 17 listopada 2021 r.

Polscy wnioskodawcy po otrzymaniu rekomendacji na realizację badań, dodatkowo muszą złożyć do wniosek o dofinansowanie do jednej z polskich agencji: NCN* lub NCBR.

*W związku z pandemią koronawirusa COVID – 19 Koordynator konkursu może zadecydować o wprowadzeniu zmian w harmonogramie.

Wysokość środków finansowych przeznaczonych przez NCN na realizację zadań przez polskie zespoły badawcze w konkursie wynosi 500 tys. euro, a NCBR 2 mln euro.

Szczegółowe zasady oraz lista krajów mogących przystąpić do programu znajduje się: na stronie NCBR, na stronie  NCN.