Aktualności

Narodowe Centrum Nauki ogłasza nabór wniosków do konkursu SONATA 20 oraz OPUS 28 LAP/Weave. 18.09.2024 12:15

Konkursy nie są ograniczone tematycznie – wnioski mogą dotyczyć dowolnej dyscypliny naukowej. W budżetach projektów można zaplanować wynagrodzenia, stypendia, środki na wyjazdy służbowe, zakup aparatury naukowo-badawczej lub innych potrzebnych materiałów.
Wnioski w celu weryfikacji proszę wysyłać na adres pnaukowe@zut.edu.pl do 2 grudnia 2024 r. Zachęcamy do skorzystania z zamieszczonych na stronie NDP informacji pomocnych przy wypełnianiu wniosku.

W danej edycji konkursów można być wskazanym jako kierownik projektu tylko w jednym wniosku: OPUS lub OPUS LAP lub SONATA.

 

WARUNKI PRZYSTĄPIENIA DO KONKURSU SONATA 20

Budżet konkursu wynosi 150 mln zł.

Do konkursu może być zgłoszony wniosek:

  • na realizację badań, które nie były i nie są finansowane z NCN ani z innych źródeł;
  • który obejmuje badania podstawowe;
  • w którym kierownik projektu posiada stopień naukowy doktora uzyskany w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem (tj. w okresie od 1.01.2017 – 31.12.2022);
  • który obejmuje realizację projektu badawczego zaplanowanego na: 12, 24 albo 36 miesięcy;
  • który spełnia warunki określone w Regulaminie przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w zakresie projektów badawczych, przyjętym przez Radę NCN, zwanym dalej „Regulaminem”.

Prosimy o zapoznanie się z dokumentacją konkursową znajdującą się na stronie SONATA 20 (ncn.gov.pl).

 

WARUNKI PRZYSTĄPIENIA DO KONKURSU OPUS 28 LAP/WEAVE

Budżet konkursu wynosi 450 mln zł.

Konkurs przeznaczony jest dla naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej, którzy planują realizację badań:

  • bez udziału partnerów zagranicznych (wniosek OPUS),
  • z wykorzystaniem przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych (wniosek OPUS),
  • z udziałem partnerów zagranicznych, którzy nie ubiegają się o środki finansowe na ten cel w ramach programu Weave (przy czym zespoły zagraniczne mogą ubiegać się o te środki finansowe w ramach innych programów finansowania badań, które nie są współorganizowane przez NCN w oparciu o procedurę agencji wiodącej w programie Weave) (wniosek OPUS),
  • przy dodatkowym udziale partnerów zagranicznych, którzy nie ubiegają się o środki finansowe na ten cel w ramach programu Weave oraz z dodatkowym wykorzystaniem wielkich urządzeń badawczych (wniosek OPUS),
  • w ramach współpracy Lead Agency Procedure (LAP) w programie Weave – tj. we współpracy z zagranicznymi zespołami badawczymi z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga i Belgii-Flandrii, które występują równolegle o środki finansowe na realizację tych projektów badawczych do właściwych dla nich instytucji finansujących badania w ramach programu Weave, tj. do FWF, GAČR, ARIS, DFG, SNSF, FNR lub FWO (wniosek OPUS LAP),
  • w ramach współpracy LAP w programie Weave przy równoczesnym udziale partnerów zagranicznych, którzy nie ubiegają się o środki finansowe na ten cel w ramach programu Weave lub z dodatkowym wykorzystaniem wielkich urządzeń badawczych (wniosek OPUS LAP).

WAŻNE: współpraca międzynarodowa w konkursie OPUS 28 nie jest obowiązkowa, a wnioski z udziałem partnerów zagranicznych nie są traktowane preferencyjnie w stosunku do wniosków, które takich partnerów nie angażują.

Projekty OPUS mogą trwać 12, 24, 36 lub 48 miesięcy.

Projekty OPUS LAP realizowane we współpracy z partnerami z Austrii, Szwajcarii, Słowenii, Luksemburga i Belgii-Flandrii można planować na 24, 36 lub 48 miesięcy, a projekty z udziałem zespołów z Niemiec i Czech – na 24 lub 36 miesięcy.

Nie ma dolnego i górnego limitu finansowania pojedynczego projektu OPUS, ale wszystkie koszty projektu muszą być uzasadnione, a zasadność kosztów oceniają eksperci.

Prosimy o zapoznanie się z dokumentacją konkursową znajdującą się na stronie OPUS 28 + LAP/ Weave (ncn.gov.pl)

WAŻNE ZMIANY:

Wynagrodzenie etatowe na stanowisku typu post-doc: do konkursu na to stanowisko może przystąpić osoba, dla której kierownik projektu był promotorem lub promotorem pomocniczym rozprawy doktorskiej (przy zachowaniu pozostałych warunków określonych w Regulaminie). Ponadto, obligatoryjne kryterium formalne dopuszczenia do konkursu stanowi uzyskanie stopnia doktora w roku zatrudnienia w projekcie lub w okresie 12 lat przed 1 stycznia roku zatrudnienia w projekcie. Okres ten może być wydłużony o udokumentowane przerwy w karierze.

- Wnioski będą oceniane w dwóch kategoriach:

A – Ocena projektu (poziom naukowy, możliwość wykonania, potencjalny wpływ) - waga 70%

B – Kwalifikacje i osiągnięcia kierownika projektu - waga 30%

- Koszty wydania monografii są kosztem niekwalifikowalnym.

- Wykaz literatury nie wlicza się do limitów stron (tj. 5 stron w przypadku opisu skróconego oraz 15 stron w przypadku opisu szczegółowego). Poza limitami stron możne znajdować się wyłącznie spis literatury.

SKŁADANIE WNIOSKÓW

Wnioski należy składać wyłącznie w formie elektronicznej przez system OSF, dostępny pod adresem osf.opi.org.pl zgodnie z procedurą składania wniosków.

Nabór wniosków trwa do 16 grudnia 2024 r. do godziny 16:00.

W przypadku wniosków OPUS LAP każdy z zagranicznych zespołów zaangażowanych w dany projekt musi złożyć wniosek o finansowanie do właściwej instytucji partnerskiej, zgodnie z obowiązującymi w tej instytucji terminami i zasadami.

OGŁOSZENIE WYNIKÓW

Wyniki konkursów będą ogłaszane w częściach, ze względu na otwarcie ścieżki LAP, która wymaga akceptacji partnerów zagranicznych. Rozstrzygnięcia dla wniosków OPUS i SONATA będą znane do 6 miesięcy od momentu złożenia wniosku, najpóźniej w czerwcu 2025.

Natomiast wyniki dla wniosków OPUS LAP będą publikowane w miarę dokonywania akceptacji przez agencje partnerskie, najpóźniej w listopadzie 2025.