Narodowe Centrum Nauki ogłaszenie konkursów MAESTRO, Sonata BIS, Preludium BIS w 2023 roku 20.06.2023 14:31

Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkursy MAESTRO 15 dla doświadczonych naukowców, SONATA BIS 13 dla osób planujących założyć nowy zespół badawczy oraz PRELUDIUM BIS 5 wspierający kształcenie doktorantów w szkołach doktorskich.
Konkurs MAESTRO 15 - PROJEKTY MISTRZOWSKIE

Konkurs skierowany jest do doświadczonych naukowców, którzy planują realizację projektów badawczych mających na celu realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy, których efektem mogą być odkrycia naukowe.

Warunki przystąpienia do konkursu

Do konkursu może być zgłoszony wniosek, w którym kierownik projektu posiada co najmniej stopień naukowy doktora, który w roku wystąpienia z wnioskiem lub w okresie ostatnich 10 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem (od 01.01.2013 r. do 15.09.2023 r.):

1.    opublikował co najmniej 5 publikacji w renomowanych czasopismach/wydawnictwach naukowych polskich lub zagranicznych,

2.    kieruje lub kierował realizacją co najmniej 2 projektów badawczych wyłonionych w drodze konkursów ogólnokrajowych lub międzynarodowych,

3.    spełnia co najmniej 3 z poniższych kryteriów:

• był w komitecie naukowym przynajmniej jednej uznanej konferencji międzynarodowej,
  • opublikował co najmniej jedną monografię,
  • wygłosił prezentacje na uznanych konferencjach międzynarodowych,
  • zdobył międzynarodową nagrodę albo wyróżnienie,
  • jest lub był członkiem uznanych stowarzyszeń, międzynarodowych organizacji naukowych lub akademii,
  • ma inne istotne osiągnięcia w nauce.

Kierownik projektu, który kieruje lub kierował projektem badawczym finansowanym w ramach konkursu MAESTRO, może wystąpić z wnioskiem o finansowanie kolejnego projektu badawczego w  konkursie MAESTRO pod warunkiem, że spełnia co najmniej jeden z następujących warunków:

1.    jest laureatem konkursu organizowanego przez European Research Council (ERC);

2.    w okresie ostatnich 5 lat wystąpił z wnioskiem o finansowanie projektu badawczego w  konkursie organizowanym przez ERC, a wniosek ten uzyskał ocenę co najmniej w I etapie konkursu.

W budżecie można zaplanować wynagrodzenia dla zespołu badawczego, w tym również stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.

Warunki konkursu nie określają minimalnej ani maksymalnej łącznej wysokości środków finansowych, o które można wnioskować.

Budżet konkursu wynosi 20 mln zł.

Konkurs SONATA BIS 13 - SZANSA DLA NOWYCH ZESPOŁÓW BADAWCZYCH

Konkurs skierowany jest do osób, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem i które planują realizację projektu badawczego mającego na celu powołanie nowego zespołu badawczego, prowadzącego badania naukowe o charakterze podstawowym.

Warunki przystąpienia do konkursu

Do konkursu może być zgłoszony wniosek, w którym kierownik projektu musi mieć w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę lub jedno dokonanie artystyczne lub naukowo-artystyczne. W konkursie można otrzymać środki na projekty trwające 36, 48 lub 60 miesięcy.

W budżecie można zaplanować wynagrodzenia dla zespołu, m.in. osób na stanowisku typu post-doc, stypendia dla studentów, doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz inne koszty niezbędne do realizacji badań.

Budżet konkursu wynosi 100 mln złotych.

Konkurs PRELUDIUM BIS 5 - WSPARCIE DLA DOKTORANTÓW

Celem konkursu jest wsparcie kształcenia doktorantów w szkołach doktorskich i finansowanie projektów badawczych realizowanych przez doktorantów w ramach przygotowywanych przez nich rozpraw doktorskich.

Budżet projektów może obejmować środki na badania w wysokości co najwyżej 300 tys. zł, koszty stypendium doktoranckiego oraz koszty pośrednie. Projekty mogą trwać 36 lub 48 miesięcy.

Doktoranci są zobowiązani do odbycia zagranicznego stażu trwającego od 3 do 6 miesięcy, finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).

W tej edycji konkursu został zniesiony wymóg uzyskania przez doktoranta stopnia naukowego doktora jako efekt realizacji projektu.

Budżet konkursu wynosi 25 mln zł.

Szczegółowe informacje są na stronie NCN.

Wnioski w konkursach MAESTRO i SONATA BIS są oceniane w dwóch etapach. Pierwszy etap to ocena uzgodniona przez zespół ekspertów. W drugim etapie wnioski oceniane są przez recenzentów zewnętrznych a kierownik projektu odbywa rozmowę kwalifikacyjną.

W przypadku konkursu PRELUDIUM BIS ocena wniosków przebiega jednoetapowo. Każdy wniosek oceniany jest niezależnie przez co najmniej trzech członków Zespołu Ekspertów.

W procesie oceny wniosków pod uwagę brane jest: poziom naukowy i nowatorski charakter badań, wpływ realizacji projektu na rozwój dyscypliny, ocena możliwości realizacji badań, a także osiągnięcia kierownika projektu.

Rozmowy kwalifikacyjne w MAESTRO i SONATA BIS będą odbywać się w styczniu/lutym 2024 r.

Ogłoszenie wyników nastąpi do 15 lutego w przypadku PRELUDIUM BIS 5 oraz do 15 marca 2024 r. w przypadku pozostałych dwóch konkursów.

Wnioski w ramach wymienionych konkursów należy składać za pośrednictwem systemu OSF do 15 września 2023 do godziny 16.00.

Pytania oraz wnioski do weryfikacji prosimy wysyłać do 1 września br. na adres e-mail: pnaukowe@zut.edu.pl w celu rozdysponowania pomiędzy poszczególnych pracowników.