Ogłoszenie konkursów MAESTRO 16 i SONATA BIS 14 21.06.2024 13:08

Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkursy MAESTRO 16 dla doświadczonych naukowców na realizację pionierskich badań, SONATA BIS 14 dla osób planujących założyć nowy zespół badawczy.

Konkurs MAESTRO 16 - PROJEKTY MISTRZOWSKIE

Konkurs skierowany jest do doświadczonych naukowców, którzy planują realizację projektów badawczych mających na celu realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy, których efektem mogą być odkrycia naukowe.

Warunki przystąpienia do konkursu

Do konkursu może być zgłoszony wniosek, w którym kierownik projektu posiada co najmniej stopień naukowy doktora, który w roku wystąpienia z wnioskiem lub w okresie ostatnich 10 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem (od 01.01.2014 r. do 17.09.2024 r.):

1. opublikował co najmniej 5 publikacji w renomowanych czasopismach/wydawnictwach naukowych polskich lub zagranicznych,

2. kieruje lub kierował realizacją co najmniej 2 projektów badawczych wyłonionych w drodze konkursów ogólnokrajowych lub międzynarodowych,

3. spełnia co najmniej 3 z poniższych kryteriów:

· był w komitecie naukowym przynajmniej jednej uznanej konferencji międzynarodowej,

· opublikował co najmniej jedną monografię,

· wygłosił prezentacje na uznanych konferencjach międzynarodowych,

· zdobył międzynarodową nagrodę albo wyróżnienie,

· jest lub był członkiem uznanych stowarzyszeń, międzynarodowych organizacji naukowych lub akademii,

· ma inne istotne osiągnięcia w nauce.

Kierownik projektu, który kieruje lub kierował projektem badawczym finansowanym w ramach konkursu MAESTRO, może wystąpić z wnioskiem o finansowanie kolejnego projektu badawczego w konkursie MAESTRO pod warunkiem, że spełnia co najmniej jeden z następujących warunków:

1. jest laureatem konkursu organizowanego przez European Research Council (ERC);

2. w okresie ostatnich 5 lat wystąpił z wnioskiem o finansowanie projektu badawczego w konkursie organizowanym przez ERC, a wniosek ten uzyskał ocenę co najmniej w I etapie konkursu.

W budżecie można zaplanować wynagrodzenia dla zespołu badawczego, w tym również stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.

Warunki konkursu nie określają minimalnej ani maksymalnej łącznej wysokości środków finansowych, o które można wnioskować.

Budżet konkursu wynosi 20 mln złotych.

MAESTRO 16 (ncn.gov.pl)

Konkurs SONATA BIS 14 - SZANSA DLA NOWYCH ZESPOŁÓW BADAWCZYCH

Konkurs skierowany jest do osób, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem i które planują realizację projektu badawczego mającego na celu powołanie nowego zespołu badawczego, prowadzącego badania naukowe o charakterze podstawowym.

Warunki przystąpienia do konkursu

Do konkursu może być zgłoszony wniosek, w którym kierownik projektu musi mieć w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę lub jedno dokonanie artystyczne lub naukowo-artystyczne.

W budżecie można zaplanować wynagrodzenia dla zespołu, m.in. osób na stanowisku typu post-doc, stypendia dla studentów, doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz inne koszty niezbędne do realizacji badań.

Do realizacji zaplanowanych zadań w projekcie nie można zaplanować:

· osób posiadających tytuł naukowy, tytuł profesora, stopień naukowy doktora habilitowanego lub uprawnienia równorzędne (warunek musi zostać spełniony na dzień zakończenia naboru wniosków w konkursie, nie dotyczy on osób realizujących projekt, które tytuł naukowy, tytuł profesora, stopień naukowy doktora habilitowanego lub uprawnienia równorzędne, uzyskają w trakcie realizacji projektu);

· osób, które dotychczas współpracowały ze sobą przy realizacji projektu badawczego finansowanego w drodze konkursu.

Do realizacji zadań w projekcie należy zaplanować zaangażowanie doktoranta lub doktorantów, na łączny okres co najmniej 36 miesięcy.

Budżet konkursu wynosi 150 mln złotych.

SONATA BIS 14 (ncn.gov.pl)

Projekty MAESTRO oraz SONATA BIS można planować na 36, 48 lub 60 miesięcy.

Wnioski w konkursach MAESTRO i SONATA BIS są oceniane w dwóch etapach. Pierwszy etap to ocena uzgodniona przez zespół ekspertów. W drugim etapie wnioski oceniane są przez recenzentów zewnętrznych a kierownik projektu odbywa rozmowę kwalifikacyjną.

Rozmowy kwalifikacyjne w MAESTRO i SONATA BIS są zaplanowane na styczeń/luty 2025 r.

Podczas oceny wniosków eksperci biorą pod uwagę takie kryteria jak: poziom naukowy i nowatorski charakter badań lub planowanych zadań, wpływ realizacji projektu na rozwój dyscypliny, ocena możliwości realizacji, osiągnięcia naukowe kierownika projektu, w tym publikacje w renomowanych czasopismach naukowych czy zasadność i sposób powołania nowego zespołu badawczego w przypadku SONATA BIS.

Ogłoszenie wyników nastąpi do marca 2025 r.

Wnioski w ramach wymienionych konkursów należy składać za pośrednictwem systemu OSF do 17 września 2024 do godziny 16.00.

Pytania oraz wnioski do weryfikacji prosimy wysyłać do 1 września na adres e-mail: pnaukowe@zut.edu.pl w celu rozdysponowania pomiędzy poszczególnych pracowników.