Archiwum wiadomości

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie na Festiwalu Soni Spatium w Stargardzie i Krzyże Zasługi dla działaczy związanych z zespołem. 13.09.2023 08:13

W minioną niedzielę, 10 września 2023 r., odbył się koncert Grande Finale wieńczący trzeci Międzynarodowy Festiwal im. Marka Jasińskiego Soni Spatium.

Festiwal był okazją nie tylko do wzięcia udziału w bezpłatnych koncertach, ale także do lepszego poznania życia i twórczości prof. Marka Jasińskiego – stargardzianina, wybitnego kompozytora i pedagoga, który wiele swych kompozycji stworzył właśnie dla Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie (mówiąc bardziej precyzyjnie, dla Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej - mistrza pożegnaliśmy przedwcześnie w 2010 r., krótko po powstaniu nowej uczelni).

W zachwycających wnętrzach wyremontowanej Kolegiaty Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Stargardzie wykonane zostały utwory: Pawła Łukaszewskiego, Marka Jasińskiego i Wojciecha Kilara. Wystąpili, obok Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, także Chór Cantabile Regensburg, Międzynarodowa Akademia Chóralna in terra pax (która jest realizowana jako coroczny projekt dzięki wysiłkom działaczy Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego), Orkiestra Camerata Stargard, Łucja Szablewska-Borzykowska (sopran), a całość poprowadził dyrygent dr hab. Szymon Wyrzykowski, prof. ZUT, pełniący jednocześnie funkcję dyrektora artystycznego festiwalu Soni Spatium.

Przed koncertem ogłoszona została informacja o przyznaniu przez Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Srebrnego Krzyża Zasługi Pani dr Iwonie Charkiewicz i Brązowego Krzyża Zasługi Pani mgr Magdalenie Szymańskiej. Obie panie są ściśle związane z Chórem Akademickim im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie, a pani dr Iwona Charkiewicz pełni również funkcję dyrektora kreatywnego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego - Soni Spatium w Stargardzie.

Krzyże Zasługi zostały wręczone przez Wojewodę Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego.

opr. tekstu: dr inż. Edward Półrolniczak

fot. Aurelia Kołodziej/ZUT