Doktorant ZUT-u ze studenckim Noblem 29.05.2023 15:02

Mgr inż. Michał Cichowicz otrzymał statuetkę i 5 tysięcy złotych m.in. za projekt biomechanicznej protezy ludzkiej kończyny dolnej w XIV edycji konkursu „Studencki Nobel” organizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. To pierwsze takie wyróżnienie dla studenta Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Michał skończył na ZUT-cie trzy kierunki studiów, obecnie uczy się na kolejnym – robi również doktorat. Na sobotniej Gali w Warszawie Studenckiego Nobla wręczono w 10 kategoriach, m.in. sztuka, nauki techniczne czy fizyka i astronomia. Nasz student otrzymał statuetkę w kategorii 3W – czyli woda, wodór węgiel. Został uhonorowany za całokształt swoich badań, ale przede wszystkim za pracę nad nowatorską protezą kończyny dolnej. W przeciwieństwie do tradycyjnych tego typu urządzeń, jest ruchoma, a nie sztywna. Przy pomocy elektrod EMG odbierane są sygnały od ludzkich mięśni, przez co reaguje ona i porusza się podobnie do prawdziwej kończyny. Dzięki systemowi sprężyn, możliwe jest ustabilizowanie ruchu protezy, także przy poruszaniu się po nierównym terenie.

Niezależne Zrzeszenie Studentów to organizacja, która wspiera kulturalny, naukowy i społeczny rozwój studentów. Powstała w 1980 w wyniku wydarzeń i strajków robotniczych. Jej cel to aktywizacja środowiska studenckiego i budowanie społeczeństwa obywatelskiego.