Archiwum wiadomości

Dwoje doktorantów Szkoły Doktorskiej w ZUT wśród laureatów stypendium START 16.05.2024 11:25

Mgr inż. Joanna Jabłońska  oraz mgr inż. Jakub Więckowski znaleźli się na liście 100 młodych naukowców nagrodzonych stypendium START 2024 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Stypendium ma na celu promowanie młodych naukowców, którzy już wyróżnili się znacznym i oryginalnym dorobkiem naukowym oraz zapewnienie wsparcia dalszego rozwoju ich zainteresowań badawczych w postaci rocznego stypendium wysokości 30 000 zł.  W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 641 wniosków.

Mgr inż. Joanna Jabłońska (od 11.05.2024 r. Joanna Honselmann Genannt Humme) jest absolwentką biotechnologii i nanotechnologii na ZUT, obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w Katedrze Inżynierii Chemicznej i Procesowej WTiICh pod kierunkiem prof. dra hab. inż. Rafała Rakoczego oraz dra inż. Adriana Augustyniaka. Temat pracy to „Wpływ czynników stresowych na produkcję fenazyn przez Pseudomonas aeruginosa”. Pani Joanna jest laureatką stypendium naukowego Prezydenta Miasta Szczecin (2021 r.) kieruje także projektem badawczym realizowanym  w ramach konkursu PRELUDIUM 20 pt. „Wpływ stresorów na produkcję piocyjaniny przez Pseudomonas aeruginosa”. W swojej pracy koncentruje się na analizie wpływu czynników stresowych, takich jak pole elektromagnetyczne oraz nanomateriały, na wzrost i fizjologię bakterii oraz intensyfikację procesów biotechnologicznych.

Mgr inż. Jakub Więckowski swoją pracę doktorską realizuje w Katedrze Sztucznej Inteligencji i Matematyki Stosowanej Wydziału Informatyki ZUT. Od kilku lat rozwija karierę naukową w Zespole Badawczym Inteligentnych Systemów Wspomagania Decyzji, a wcześniej w ramach Studenckiego Koła Naukowego Machine Learning Group. Jego liczne wystąpienia konferencyjne i artykuły składają się na dorobek naukowy dwukrotnie nagradzany Stypendium Ministra Edukacji i Nauki za osiągnięcia badawcze (2021 i 2022 r.). Ponadto, Pan Jakub był stypendystą Prezydenta Miasta Szczecin za najlepszą pracę inżynierską, laureatem Programu Stypendialnego Fundacji LOTTO za osiągnięcia naukowe i sportowe oraz laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Szczecin za najlepszą pracę magisterską (2022 r.).

Zainteresowania badawcze Pana Jakuba to m.in: wielokryterialna analiza decyzyjna, analiza wrażliwości, logika rozmyta, dane niepewne oraz identyfikacja wiedzy eksperckiej. Obecnie jako doktorant Szkoły Doktorskiej w ZUT Pan Jakub przygotowuje rozprawę doktorską, której tematem jest „Projektowanie i analiza wrażliwości strukturalnych modeli decyzyjnych opartych na danych niepewnych”. Promotorem pracy jest dr hab. inż. Jarosław Jankowski, prof. ZUT, a promotorem pomocniczym dr inż. Wojciech Sałabun, prof. IŁ-PIB, z którym Pan Jakub od lat współpracuje naukowo. Cele badawcze do realizacji m.in. w ramach stypendium START to:  opracowanie i opublikowanie nowego podejścia badawczego w analizie wrażliwości w podejmowaniu decyzji opartej o modyfikacje wielu parametrów jednocześnie; implementacja i opublikowanie biblioteki programistycznej pozwalającej na wykorzystanie zaimplementowanych metod analiz wrażliwości przez szersze grono badawcze oraz weryfikacja zaproponowanej metodyki badawczej w praktycznych problemach decyzyjnych z obszaru zarządzania, zrównoważonego rozwoju, czy działań operacyjnych.

Fot. Archiwa prywatne nagrodzonych