Inauguracja nowego roku akademickiego 2023/2024 29.09.2023 18:39

29 września 2023 r. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie po raz 15. rozpoczął rok akademicki. Oprócz przedstawicieli studentów, doktorantów oraz pracowników uczelni w wydarzeniu uczestniczyli reprezentanci środowiska akademickiego regionu oraz władz państwowych, samorządowych, kościelnych i służb mundurowych.

W swoim przemówieniu inauguracyjnym JM rektor ZUT, prof. Jacek Wróbel wśród sukcesów minionego roku na pierwszym miejscu wymienił bardzo dobre wyniki ewaluacji oraz utrzymanie wysokich miejsc w czołowych rankingach uczelni wyższych w kraju i na świecie. Rektor ZUT mówił o kluczowych wydarzeniach, które zacieśniły  współpracę uczelni z przemysłem: podpisaniu listu intencyjnego w sprawie utworzenia Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej, nawiązaniu współpracy w zakresie budowy reaktora MMR z amerykańskim partnerem Ultra Safe Nuclear Corporation oraz pierwszej edycji Akademii Wodorowej organizowanej we współpracy z Grupą Azoty S.A. Jak podkreślił rektor:

- Misją naszej uczelni jest budowa polskiego zielonego przemysłu, który jest konkurencyjny na rynku międzynarodowym, poprzez realizację ukierunkowanych badań, wytwarzanie technologii przyjaznych środowisku, rozwój infrastruktury badawczej i kształcenie wysokokwalifikowanych kadr. Dlatego też, nie ustajemy w unowocześnianiu naszej bazy dydaktycznej, naukowej i sportowej.

Rektor ZUT mówił również o planach budowy nowego budynku Wydziału Informatycznego, który ma szansę być jednym z najnowocześniejszych kampusów w Polsce i Europie.

Prof. Jacek Wróbel podkreślił tegoroczny sukces rekrutacyjny. W nowym roku akademickim naukę na największej uczelni technicznej regionu rozpocznie 2150 studentów na 33 kierunkach studiów. Do najmłodszych członków społeczności akademickiej rektor zwrócił się z apelem:

- Niech Nasza Uczelnia stanie się Waszym drugim domem, w którym z jednej strony stawia się wysokie wymagania wobec swoich wychowanków, ale z drugiej strony oferuje się doskonałe warunki do studiowania, zdobywania wiedzy oraz rozwijania swoich zainteresowań i poszerzania swoich horyzontów.

(…)

Drodzy Studenci, rozpoczynacie zupełnie nową przygodę w swoim młodym życiu. Niech ona będzie inspirująca do podejmowania mądrych decyzji, bogata w piękne doznania, pozwalająca stać się dobrymi i cenionymi fachowcami, ale też kreatywnymi i otwartymi na świat obywatelami. Wykorzystajcie ten czas! – życzył studentom prof. Jacek Wróbel.

Podczas uroczystości reprezentanci pierwszych lat studiów z 11 wydziałów wzięli udział w uroczystej immatrykulacji i złożyli ślubowanie. 5 studentów wyróżniających się szczególnymi osiągnięciami otrzymało z rąk Prorektora ds. studenckich, prof. Arkadiusza Termana stypendium Fundacji na Rzecz ZUT w Szczecinie w wysokości 25 tys. zł. 11 osób uhonorowano stypendium Marszalka Województwa Zachodniopomorskiego, a 5 najzdolniejszym wręczono Stypendium Ministra Edukacji i Nauki. Prorektor ds. kształcenia, dr Piotr Piela przedstawił informację o wyróżnionych studentach i doktorantach uczelni. Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki odczytał list Premiera Rządu RP Mateusza Morawieckiego oraz wręczył prof. Ewie Czerniawskiej-Piątkowskiej Odznakę Honorową Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi -„Zasłużony dla rolnictwa”.

Kilka słów wygłosili do zebranych Posłowie na Sejm RP: Leszek Dobrzyński, Arkadiusz Marchewka, Grzegorz Napieralski i Dariusz Wieczorek. Głos zabrała również Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresa Kalina, Jego Ekscelencja ks. prof. Henryk Wejman – Biskup Pomocniczy i Wikariusz Generalny oraz przewodniczący społeczności studenckiej Marcin Witkowski. List Prezydenta RP odczytał Prorektor ds. organizacji i rozwoju, prof. Krzysztof Pietrusewicz, a list Ministra Edukacji i Nauki Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty, Jerzy Sołtysiak.

Prorektor ds. nauki, prof. Jacek Przepiórski wręczył „Medale za szczególne zasługi dla Uczelni” profesorom Ryszardowi J. Kaleńczukowi oraz Ryszardowi E. Pałce, Prezesowi Szczecińskiego Związku Hodowców Bydła Andrzejowi Syczewskiemu, Prezesowi Zarządu Infra. Port Sp. Z o.o. Przemysławowi Nagórskiemu oraz Danucie Jareckiej, zasłużonemu pracownikowi Działu Finansowego ZUT w Szczecinie.

Uroczystość uświetnił Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego pod batutą Szymona Wyrzykowskiego. Miłą niespodzianką był wspólny występ chóru oraz szczecińskiej piosenkarki jazzowej Jolanty Szczepaniak z utworem ’Oh when the saints go marching in’. Na koniec uroczystości dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej prof. Rafał Rakoczy wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Uczelnia dla zielonego przemysłu - od koncepcji do wdrożenia technologii”.

Po ceremonii inauguracyjnej Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki dokonał uroczystego otwarcia Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania.

Fotorelacja z wydarzenia dostępna pod adresem Inauguracja roku akademickiego 2023/2024