Nagroda „Pro Arte" dla Szymona Wyrzykowskiego 06.10.2023 14:39

Podczas piątkowej gali rozdania Nagród „Pro Arte” nagrodzono artystów i ludzi kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury w Województwie Zachodniopomorskim. Wśród czworga tegorocznych laureatów znalazł się Szymon Wyrzykowski, któremu Nagrodę „Pro Arte” przyznanow uznaniu muzycznego talentu i pracowitości, za wybitne osiągnięcia w skali międzynarodowej z Chórem Akademickim im. prof. Jana Szyrockiego ZUT, rozsławiające Polskę i Pomorze Zachodnie na całym świecie”.

Dr hab. Szymon Wyrzykowski, prof ZUT kształcił się u wybitnych mistrzów batuty: dyrygenturę chóralną studiował pod kierunkiem prof. Jana Szyrockiego (AM w Poznaniu, Filia w Szczecinie), dyrygenturę symfoniczno-operową pod kierunkiem prof. Antoniego Wita (UMFC Warszawa), u którego odbył też studia doktoranckie.

Prowadzi aktywną działalność koncertową z polskimi chórami i orkiestrami. Zespoły, którymi dyrygował to m.in.: Sinfonia Varsovia, Filharmonia Szczecińska, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Śląska,  Filharmonia Częstochowska, Orkiestra „Akademia”, Baltic Neopolis Orchestra, Kameralna Orkiestra Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Orkiestra Akademii Muzycznej w Szczecinie, Orkiestra Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Chór i Orkiestra Stowarzyszenia Mozart 2003, Chór Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej In terra pax, Chór Allegrezza del Canto, Chór Filharmonii Narodowej, Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej im. prof. Jana Szyrockiego i Chór Polskiego Radia.

Jest jednym z założycieli i dyrektorem artystycznym Stowarzyszenia Mozart 2003, które specjalizuje się w wykonawstwie muzyki sakralnej. Wraz ze Stowarzyszeniem zorganizował i wykonał ponad sześćdziesiąt koncertów oratoryjnych w Polsce i na Ukrainie. Ma również na swoim koncie liczne prawykonania utworów polskich kompozytorów współczesnych.

Od 2006 roku jest Dyrektorem Artystycznym i Dyrygentem Chóru Akademickiego im. prof. J. Szyrockiego ZUT w Szczecinie (dawniej Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej), z którym koncertował w całej Europie i Ameryce Południowej. Pod kierunkiem Szymona Wyrzykowskiego zespół zdobywa liczne nagrody na międzynarodowych konkursach. Wraz z ChAPS oraz z chórem dziecięcym Szkoły Muzycznej im. Marka Jasińskiego „Belcanto", pracuje nad cyklem nagrań „Marek Jasiński – Dzieła wszystkie”.

W 2008 r. otrzymał nagrody Grand Prix i nagrody dla najlepszego dyrygenta podczas Międzynarodowego Festiwalu „Rybnicka Jesień Chóralna” oraz w Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym w Szamotułach CHAPS. W 2012 r. otrzymał Grand Prix oraz nagrodę dla najlepszego dyrygenta podczas VII Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie.

Od 2012 roku jest jednym z dyrygentów Międzynarodowej Akademii Chóralnej In terra pax, a od 2014 jej Dyrektorem Artystycznym. W listopadzie 2015 r. objął stanowisko kierownika artystycznego Chóru Polskiego Radia. Współpracował z Operą na Zamku w Szczecinie i  Akademią Muzyczną w Szczecinie. Wyróżniony został odznaczeniami: Srebrny Krzyż Zasługi Prezydenta RP „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Srebrna Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego.

fot. Aurelia Kołodziej/ZUT