Archiwum wiadomości

Najwięcej Nagród Prezydenta Miasta Szczecin za najlepsze prace naukowe dla studentów i absolwentów ZUT 12.12.2023 07:49

Po raz 15. Prezydent Szczecina przyznał nagrody za najlepsze prace naukowe. W tegorocznej edycji konkursu najwięcej wyróżnień zdobyli studenci i absolwenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Do konkursu zostało zgłoszonych 57 prac, które zostały obronione na szczecińskich uczelniach w tym roku akademickim lub w roku poprzednim.

Prace oceniano w czterech kategoriach:

- nauki ścisłe i przyrodnicze;

- nauki humanistyczno-społeczne;

- nauki inżynieryjno-techniczne;

- nauki medyczne i nauki o zdrowiu.

Kapituła konkursu postanowiła przyznać 7 nagród głównych w wysokości 7500 zł oraz 6 wyróżnień w wysokości 3500 zł.  Wręczono je w piątek 8 grudnia 2023 r. podczas uroczystej gali. Nagrodzone prace charakteryzują się nowatorskim ujęciem podjętych tematów oraz niezwykle ambitnym i niespotykanym dotąd spojrzeniem.

Nagrody główne otrzymali:

Dzmitry Artsiukh, Hanna Tsikhanavets  - „Przystań sztuki z ogrodami wystawienniczymi na Łasztowni”;

Katarzyna Lechowska - „Możliwość wyspy. Centrum edukacyjne urban farmingu w Szczecinie”;

Olga Rogowska, Katarzyna Tatoń - „Habitat dla młodych- zabudowa mieszkalno- usługowa przy ul. Gdańskiej w Szczecinie”;

Konrad Biliński - „Ośrodek kultury z galerią sztuki w Parku Kasprowicza w Szczecinie”;

Daria Ciecholewska-Juśko - „Opracowanie i charakterystyka materiałów bionanocelulozowych do zapobiegania kolonizacji przez drobnoustroje patogenne oraz do eradykacji biofilmów bakteryjnych”.

Wyróżnienia otrzymali:

Dawid Kapała - „Projekt koncepcyjny futurystycznego jachtu motorowego inspirowanego naturą”;

Kamila Zając - „Wpływ własności fizykochemicznych fotokatalizatorów na bazie dwutlenku tytanu na parametry mechaniczne modyfikowanych gipsów”;

Paweł Prajzendanc  - „Elektromechaniczny przetwornik energii o konstrukcji tarczowej wzbudzany hybrydowo”.

Celem konkursu o przyznanie Nagrody Prezydenta Miasta Szczecin za najlepszą pracę naukową jest promocja innowacyjnych i nowatorskich prac związanych ze Strategią Rozwoju Szczecina, a w szczególności: wyłonienie takich prac, które mogą przyczynić się do rozwoju lub promocji miasta, pozytywnie wpłynąć na ożywienie regionu oraz zainspirować młodych ludzi do działania na rzecz rozwoju Szczecina.

fot. Biuro Prasowe Miasta Szczecin