Archiwum wiadomości

Naukowcy ZUT z kolegami z Francji opracują sposób na wykrywanie degradacji w instalacjach wodorowych 12.02.2025 11:31

Wodór, jako obiecujące źródło czystej energii, wymaga magazynowania pod wysokim ciśnieniem ze względu na swoją niską gęstość objętościową. Jest to wyzwanie pod względem bezpieczeństwa, jak i kosztów, ponadto cząsteczki wodoru mogą oddziaływać na wnętrze stalowych pojemników, w których są przechowywane, prowadząc do wzrostu twardości i kruchości tych powierzchni.

Badacze Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie opracują metodę wykrywania pierwszych oznak powstawania uszkodzeń w nierdzewnych zbiornikach, w których magazynowany jest wodór. Bazować będą na technice obserwacji procesu magnesowania zmiennym polem magnetycznym. Stale nierdzewne, stosowane do produkcji pojemników na wodór posiadają słabe właściwości magnetyczne, ale w wyniku oddziaływania wysokich ciśnień pojawiają się w nich naprężenia mechaniczne, które powodować mogą przemianę materiału, skutkującą zmianą jego właściwości magnetycznych. Te właściwości można obserwować magnesując materiał (za pomocą elektromagnesu zmiennym polem magnetycznym) i mierząc czujnikiem pola magnetycznego zmianę poziomu namagnesowania tego materiału. Badacze ZUT mają za zadanie opracowanie precyzyjnej nieniszczącej metody obejmującej zarówno lokalny pomiar jak i późniejszą analizę i interpretację danych pomiarowych.  

Projekt Naukowców ZUT pod kierownictwem prof. Grzegorza Psuja z WE wraz z drem inż. Michałem Maciusowiczem z WE i drem inż. Pawłem Kochmańskim z WIMiM we współpracy z zespołem z Narodowego Instytutu Nauk Stosowanych w Lyon INSA Lyon (fr. Institut Nationale des Sciences Appliquées de Lyon), kierowanym przez prof. Benjamina Ducharne wystartował w grudniu 2024 roku i potrwa 2 lata.

Celem projektu jest zbudowanie międzynarodowego interdyscyplinarnego zespołu ekspertów i zacieśnienie współpracy. Budżet zadania (niecałe 30 tys. zł) nie jest duży, bo jest to projekt Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, którego celem jest wsparcie mobilności naukowców z Polski i Francji realizujących projekty badawcze, uzgodnione i prowadzone wspólnie. NAWA sfinansuje staże pracowników ZUT w ośrodku INSA we Francji, a zaplanowane badania będą opłacone ze środków własnych partnerów projektu.

Więcej:

nawa.gov.pl/wspolpraca-i-wymiana-miedzynarodowa/wspolne-projekty-badawcze/nabory-2024/wspolne-projekty-badawcze-pomiedzy-polska-a-francja

Fot. Natalia Lisowska/ZUT