Naukowiec ZUT-u prowadzi badania na drukarce PUM-u 12.06.2023 12:27

Kości i implanty medyczne stworzy z polimerów drukarka 3D na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, którą uczelnia otrzymała w ramach współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym. Rektorzy uczelni podpisali umowę w tej sprawie na 5 lat.

Naukowcy ZUT będą tworzyć elementy na zamówienie kolegów z PUM-u, skorzystają z pracowni wyposażonej w nowoczesne mikroskopy. Urządzenie Apium M220 jest jedynym tego typu w Polsce. Znajduje się na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT.

Wykonana z materiałów klasy medycznej drukarka posiada zintegrowany system filtrów, który zatrzymuje zanieczyszczenia. Strumień gorącego powietrza w jej wnętrzu, zapobiega osadzaniu się bakterii na drukowanym obiekcie.

Urządzenie drukuje elementy z polimerów. To alternatywa dla części tytanowych, które mogą zastępować ludzkie kości. Wydrukowane fragmenty będą miały zastosowanie w ortopedii, chirurgii szczękowo-twarzowej i stomatologicznej.

Drukarka kosztowała 360 tys. zł.