Nowi profesorowie tytularni 06.02.2023 15:14

Małgorzata Sobczak, Ewa Czerniawska-Piątkowska i Jolanta Kiełpińska to nowi profesorowie tytularni na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Nominacje podpisał prezydent Andrzej Duda.

Na mocy postanowienia Prezydenta RP do profesorskiego grona dołączyły trzy znakomite badaczki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Małgorzata Sobczak jest profesorem nauk rolniczych w dyscyplinie technologia żywności i żywienia. W 2021 roku otrzymała Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk rolniczych za nowe metody podnoszące wartość odżywczą i walory smakowe produktów mięsnych. Pracuje na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa. Specjalizuje się m.in. w charakterystyce jakościowej mięsa zwierząt rzeźnych i łownych do produkcji mięsa kulinarnego i wyrobów mięsnych. Jest autorką lub współautorką ponad 70 publikacji naukowych.

Ewa Czerniawska-Piątkowska jest profesorem nauk rolniczych w dyscyplinie zootechnika i rybactwo. Pracuje w Katedrze Nauk o Zwierzętach Przeżuwających na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt. Specjalizuje się w hodowli zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem chowu
i hodowli bydła. Autorka ponad 300 artykułów naukowych. Od 2013 roku pełni funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego im. Michała Oczapowskiego. Od 2022 roku jest członkiem Rady Naukowej Stowarzyszenia Związku Hodowców Zwierząt i Producentów Sektora Rolno-Spożywczego VERUS.

Jolanta Kiełpińska jest profesorem nauk rolniczych w dyscyplinie zootechnika i rybactwo. W 2018 roku została laureatką Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk rolniczych. Nagrodę przyznano jej za osiągnięcia naukowe w diagnostyce molekularnej chorób wirusowych oraz zgodności gatunkowej ryb i przetworów rybnych. Pracuje na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa. Zajmuje się genetyką populacyjną ryb, identyfikowalnością genetyczną ryb, chorobami organizmów wodnych oraz diagnostyką molekularną chorób wirusowych.

Serdecznie gratulujemy!

Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT