Archiwum wiadomości

Pierwsze nominacje profesorskie w 2024 r. 29.02.2024 12:04

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2024 r. kadra naszej uczelni wzbogaciła się o troje badaczy z tytułem profesora. To nie przypadek, że dwóch nowych profesorów prowadzi swoje badania w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo. Według rankingu miesięcznika „Perspektywy 2023”, pod względem jakości badań naukowych, wśród kierunków rolniczych i leśnych najlepsze w kraju są właśnie te prowadzone na ZUT w Szczecinie.

Warto podkreślić, że wszyscy troje nowo nominowani profesorowie rozpoczynali i rozwijali swoje kariery naukowe w Akademii Rolniczej i kontynuowali po 2009 w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

 

Prof. dr hab. inż. Małgorzata Ożgo jest Kierownikiem Katedry Fizjologii, Cytobiologii i Proteomiki, Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt oraz Przewodniczącą Rady Dyscypliny Zootechnika i Rybactwo (od 2020 r.). Absolwentka zootechniki na Wydziale Zootechniki AR, w 1998 uzyskała stopień doktora nauk rolniczych w dyscyplinie  – zootechnika, w specjalności – fizjologia zwierząt. Od 2009 jest doktorem habilitowanym nauk rolniczych, a od 2 lutego 2024 roku profesorem nauk rolniczych w dyscyplinie zootechnika i rybactwo.

Zainteresowania naukowe prof. M. Ożgo w okresie kariery przed habilitacją związane były głównie z fizjologią okresu okołoporodowego i neonatalnego zwierząt gospodarskich. Badania dotyczyły przede wszystkim gospodarki wodno-elektrolitowej zwłaszcza funkcjonowania nerek i mechanizmów regulujących ich czynność. Po habilitacji największe osiągnięcia Pani prof. M. Ożgo uzyskała w zakresie analizy proteomu (składu białkowego) wybranych tkanek oraz płynów ustrojowych zwierząt gospodarskich i użytkowych oraz człowieka, wpływu suplementacji inuliny na zmiany proteomu wybranych tkanek u zwierząt gospodarskich oraz fizjologii nerek zwierząt gospodarskich, głównie cieląt w okresie neonatalnym, ze szczególnym uwzględnieniem ich roli w regulacji homeostazy wodno-elektrolitowej.

Prof. M. Ożgo odbyła liczne staże naukowe w instytucjach naukowych w tym zagranicznych: po uzyskaniu stopnia doktora – dziewięć i po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego – pięć. Była dwukrotną stypendystką Rządu Francuskiego, wyłonioną w drodze konkursu organizowanego przez Ambasadę Francuską w Polsce. W trakcie odbywania staży zagranicznych dokładnie poznała warsztat analityczny związany z badaniami „omicznymi”, a w szczególności analiz związanych ze spektrometrią mas oraz elektroforezą dwukierunkową. Była wykonawcą w 6 oraz kierownikiem jednego projektu badawczego. Obecnie realizuje 3 projekty: jeden w ramach NCN „OPUS-21” oraz dwa granty w programie „SONATA 17”.

 

Prof. dr hab. inż. Stefan Stojałowski jest absolwentem Akademii Rolniczej w Szczecinie. Całą swoją działalność badawczą prowadził w uczelni macierzystej. Aktualnie jest pracownikiem Katedry Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.

Głównym obiektem prac badawczych realizowanych przez prof. S. Stojałowskiego od początku działalności (praca magisterska pod kierunkiem prof. M. Łapińskiego) aż do dzisiaj, jest żyto uprawne (Secale cereale L.) oraz inne gatunki roślin – głównie spokrewnionych z żytem zbóż (pszenica i pszenżyto). Tematyka badań dotyczy podłoża genetycznego różnych cech o charakterze użytkowym (głównie efektywności pylenia) oraz wykorzystania uzyskanych wyników do opracowania markerów DNA przydatnych dla hodowli odmian mieszańcowych tych zbóż. Pan profesor prowadził m.in. badania nad rozkodowaniem genomu europejskiej linii żyta w ramach międzynarodowego Konsorcjum pod nazwą The International Rye Genome Sequencing Consortium. Wyniki tych prac opublikowano w 2021 r. na łamach magazynu Nature Genetics.

Od 2012 Prof. S. Stojałowski jest redaktorem naukowym wydawanego przez ZUT czasopisma Folia Pomeranae Universitatis Technologiae Stetinensis, seria Agricultura, Alimentaria, Piscaria et Zootechnica. Ponadto reprezentował uczelnię uczestnicząc w pracach Komisji ds. rejestracji roślin zbożowych przy Centralnym Ośrodku Badania Roślin Uprawnych - COBORU (kadencje: 2013-2016; 2017-2021; 2022-2025), Komitetu Nauk Agronomicznych PAN (kadencje: 2020-2023; 2024-2027) oraz Rady Naukowej Instytutu Genetyki Roślin PAN w Poznaniu (kadencja: 2023-2026). Pan Profesor od 1992 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Genetycznego (w kadencji 2022-2025 członek Sądu Koleżeńskiego PTG) a od 1999 roku należy do Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego (w latach: 2006-2018 członek Zarządu Głównego).

 

Prof. dr hab. inż. Ireneusz Ochmian, jak sam przyznaje, jest związany z glebą od najwcześniejszych lat. Przejście od technikum górniczego, w klasie ‘elektromonter maszyn i urządzeń górnictwa podziemnego rudy miedzi’ do studiów na kierunku Ogrodnictwo może wydawać się nieoczywiste, ale było początkiem drogi, którą kroczy do dziś.

Od rozpoczęcia studiów prof. I. Ochmian związany jest z Katedrą Ogrodnictwa (wcześniej Katedra Sadownictwa) Wydziału Kształtowania środowiska i Rolnictwa. Prowadzi badania ukierunkowane na zwiększenie plonowania i jakości owoców oraz możliwości ich przetworzenia - zwłaszcza roślin jagodowych.

Odbył wiele wyjazdów i staży zagranicznych, podczas których zainteresował się m.in. borówką wysoką - stosunkowo młodą rośliną o bardzo specyficznych wymaganiach siedliskowych. Nawiązał współpracę z nowo powstającą plantacją borówki wysokiej w okolicy Szczecina, obecnie jedną z największych i najnowocześniejszą w Polsce. Dzięki wyjazdom zagranicznym zainteresował się również winoroślą. Przyczyniło się to do zajęcia się uprawą winorośli i produkcją win. W swoich badaniach prof. I. Ochmian dąży do uzyskania win o wysokich walorach smakowych i prozdrowotnych. Prowadzi je wspólnie z pracownikami polskich i zagranicznych jednostek naukowych. Pracę naukową łączy z praktycznym aspektem gospodarki m.in. ściśle współpracując z Winnicą Pałacu Rajkowo w gminie Kołbaskowo.

Prof. I. Ochmian od 1999 r. jest członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych (obecnie pełni funkcję członka zarządu i sekretarza  o. Szczecin, wcześniej był jego wieloletnim skarbnikiem). Należy również do Japanese Society for Horticultural Science. Od 2019 jest w składzie komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Winnice Pomorza Zachodniego. Na ZUT prof. I. Ochmian brał udział m.in. w pracach Zespołu ds. przygotowania strategii dyscypliny Rolnictwo i Ogrodnictwo (od 2022 r.), Wydziałowej Komisji ds. Badań Naukowych (2018 r.) oraz Zespołu ds. realizacji celów Strategii rozwoju ZUT w Szczecinie (od 2022 r.). W 2020 r. kierował zespołem do utworzenia i wyposażenia Laboratorium technologii produkcji wina. Współtworzył paragram studiów  jedynego w Polsce kierunku Uprawa winorośli i winiarstwo (2017-2018).

 Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT