Archiwum wiadomości

Upcycling na ZUT, czyli Uczelnia dla Zielonego Przemysłu to nie ściema 17.06.2024 15:16

„ZUTylizowani, czyli wielka radość z odzysku” – to hasło akcji upcyclingowej, stworzonej z inicjatywy Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT, w ramach której pozostałości po promocyjnych działaniach Uczelni zyskały drugie życie.

Upcycling oznacza przetwarzanie zużytych i niepotrzebnych przedmiotów w produkty o wyższej jakości. W tym przypadku – ponad 60 kg materiałów po-promocyjnych (winylowe banery, flagi, proporczyki) przerobiono na woreczki, pokrowce na garnitury, nerki, teczki na dokumenty, torby czy organizery. W sumie ponad 700 przedmiotów powstało z rzeczy, które nie nadawały się już do użycia. Ich drobne elementy, takie jak uchwyty zamków czy przelotki na słuchawki stworzono z zużytych dętek rowerów Szczecińskiego Roweru Miejskiego. Naszyte metki z logo ZUT drukowane były na materiale z recyclingu (butelki PET).

Produkty powstały w zakładach pracy chronionej, gdzie panie dążyły do optymalizacji i maksymalnego wykorzystania danego materiału, tak aby odpadów zostało jak najmniej. Szycie trwało kilka tygodni.

Wystawę zdjęć Aurelii Kołodziej, na których powstałe produkty prezentują nasi studenci oraz pracownicy (władze uczelni – JM Rektor ZUT, prof. Jacek Wróbel, Pan Rektor-elekt prof. Arkadiusz Terman i Pani Kanclerz mgr Adrianna Gudzowska oraz Pani Dyrektor RCIiTT Joanna Niemcewicz) można zobaczyć w RCIiTT przy ul. Jagiellońskiej 21-22 w Szczecinie.

Fot. Aurelia Kołodziej, obróbka zdjęć Kamila Kozioł /ZUT