Welcome Day - witamy zagranicznych studentów 04.10.2023 11:47

Pierwszy tydzień nowego roku akademickiego Dział Mobilności Międzynarodowej rozpoczął powitaniem studentów, którzy przyjechali odbyć część studiów w naszej uczelni w ramach Programu Erasmus+. Ponad 110 studentów z 17 krajów zebrało się w auli w budynku Starej Chemii by uczestniczyć w tradycyjnym Welcome Day.

Program obejmował m.in. spotkanie z panią psycholog  Iwoną Kniter dotyczące różnic kulturowych i adaptacji w nieznanej kulturze, garść informacji o organizacjach studenckich Erasmus Student Network (ESN) oraz IAESTE, prezentację oferty kursów językowych prowadzonych przez Studium Języków Obcych, w tym kursu języka polskiego Polish Language and Culture dla obcokrajowców. Pani Agata Judzińska-Kłodawska z Działu Mobilności Międzynarodowej wprowadziła studentów w szczegóły organizacyjne ich pobytu oraz przedstawiła podstawowe informacje o akademikach, komunikacji w ramach systemu Dziekanat XP oraz pomocy, jakiej nasi goście mogą oczekiwać od pracowników Działu Mobilności Międzynarodowej.

W spotkaniu wzięło również udział ok 10 studentów, którzy będą realizowali na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologiczny w Szczecinie praktyki zawodowe w ramach międzynarodowego programu praktyk IAESTE. W tym roku nasza uczelnia jako miejsce odbywania praktyk została wybrana przez osoby m.in. z Jordanii, Iranu, Macedonii, Brazylii i Tajlandii.

Welcome Day, organizowany na początku każdego semestru, ma pomóc studentom z zagranicy odnaleźć się w nowym miejscu, nieznanym mieście i obcym dla nich kraju. Pomaga też przełamać pierwsze lody i zawrzeć nowe znajomości.

Najwięcej zagranicznych studentów gościmy w semestrze zimowym na Wydziałach Ekonomicznym oraz Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Najliczniejszą reprezentację mają w tym semestrze goście z Turcji, Hiszpanii, Francji i Grecji.

fot. Aurelia Kołodziej/ZUT