Archiwum wiadomości

Wodór w centrum uwagi nauki i przemysłu 04.10.2023 11:41

Uczestnicy konferencji „Kryzys energetyczny a wzrost znaczenia wodoru” dyskutowali w dniach 26-27 września w Szczecinie na temat alternatywnych rozwiązań w energetyce. Organizatorem wydarzenia był Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie we współpracy z Grupą Azoty S.A.

Spotkanie biznesu i nauki miało na celu prezentację osiągnięć naukowych, najnowszych wyników badań oraz prac rozwojowych związanych z technologią wodorową. Nawiązane kontakty, w zamyśle organizatorów w przyszłości przełożą się na przygotowanie lub rozwijanie wspólnych projektów naukowo-badawczych.

Konferencja oprócz prezentacji i dyskusji najnowszych trendów w zakresie technologii wodorowych,  była także okazją do podsumowania „Akademii Wodorowej”, inicjatywy mającej na celu szkolenie i rozwój wysoko wyspecjalizowanych kadr w zakresie technologii wodorowych.

Rekrutacja do Akademii zakończyła się w kwietniu. W okresie od maja do lipca odbyło się sześć weekendowych sesji, a w nich szkolenia, warsztaty, wykłady i spotkania z ekspertami i naukowcami, których działalność zawodowa i badawcza związana jest z technologiami wodorowymi. Równocześnie z  poszerzaniem wiedzy o zaletach i wyzwaniach związanych z wykorzystaniem wodoru 27 Uczestników Akademii Wodorowej realizowało innowacyjne projekty oparte na technologii wodorowej. Ich wyniki zaprezentowano w pierwszym dniu konferencji. Najlepsze prace nagrodzono płatnymi stażami w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A.

Laureatami pierwszej edycji Akademii Wodorowej zostało 12 osób; wśród nich Mateusz Marczewski nagrodzony za pracę pt. „Rozproszony system sterowania produkcją zielonego wodoru” oraz 4 zespoły w składzie:

- Marek Górecki, Michał Piszcz i Jakub Sakowski nagrodzeni za pracę pt. „Zielony amoniak”;

- Kamil Kwiatkowski, Tomasz Borowski i Dawid Sołoducha nagrodzeni za pracę pt. „Geotermalna rewolucja wodorowa: Wykorzystanie energii ziemi do produkcji zielonego wodoru”;

- Agnieszka Banaszek, Maja Owczarek i Adam Truszczyński nagrodzeni za pracę pt. „Fotobiologiczna produkcja wodoru z alg”;

- Aleksandra Liczbińska i Michał Macuk nagrodzeni za pracę pt. „Produkcja biopaliw syntetycznych z wykorzystaniem zielonego wodoru”.

Patronat nad Konferencją objął Wojewoda Zachodniopomorski, Zbigniew Bogucki, oraz Dyrektor NCBR, dr Jacek Orzeł. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu "Dokonała nauka II – moduł: wsparcie konferencji naukowych".

 

fot. Aurelia Kołodziej/ZUT