Aktualności

GOSPOSTRATEG – XI konkurs (na projekty zamawiane) 23.04.2024 10:08

Program rozwoju magazynowania wodoru w kawernach solnych dla wzmocnienia krytycznej infrastruktury energetycznej Polski

 

Celem głównym Programu GOSPOSTRATEG jest wzrost wykorzystania w perspektywie do 2028 r. rezultatów badań społeczno-ekonomicznych w kształtowaniu krajowych i regionalnych polityk rozwojowych.

XI konkurs w ramach Programu ma na celu wybór wykonawców tzw. projektu zamawianego i obejmuje zagadnienie badawcze: „Program rozwoju magazynowania wodoru w kawernach solnych dla wzmocnienia krytycznej infrastruktury energetycznej Polski” zgłoszone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Do konkursu mogą przystąpić konsorcja składające się wyłącznie z niebędących przedsiębiorstwem jednostek naukowych, spółek prawa handlowego, fundacji oraz stowarzyszeń. Maksymalna liczba podmiotów w konsorcjum wynosi 5, w tym co najmniej dwie jednostki naukowe. 

NCBR udziela dofinansowania na realizację projektów, które obejmują: 

- badania podstawowe,

- badania przemysłowe,

- eksperymentalne prace rozwojowe,

- prace przedwdrożeniowe (obowiązkowe w projekcie).

Całkowity budżet konkursu to 20 mln zł. 

Poziom dofinansowania na realizację prac w projekcie wynosi do 100% kosztów kwalifikowalnych. Lider konsorcjum i konsorcjanci mogą realizować projekt wyłącznie w ramach działalności niegospodarczej. 

Harmonogram konkursu:

Rozpoczęcie naboru wniosków: 20 maja 2024 r.  

Zakończenie naboru wniosków: 14 sierpnia 2024 r., godz. 16:00 

Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej w systemie LSI. 

Link do systemu będzie aktywny od 20 maja 2024 r. 

Inne ważne informacje o konkursie:

  • Projekt może być realizowany przez maksymalnie 36 miesięcy.
  • Całość praw majątkowych do wyników projektu przysługuje Uprawnionemu, który jest zobowiązany do zastosowania w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji projektu. Zastosowanie w praktyce powinno nastąpić w terminie trzech lat od zakończenia realizacji projektu.
  • Wysokość kosztów kwalifikowalnych przeznaczonych na realizację badań podstawowych nie może przekroczyć 15% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.
  • Limit podwykonawstwa.
  • 10% kosztów kwalifikowalnych badań podstawowych, badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych ponoszonych w projekcie przez lidera konsorcjum lub danego konsorcjanta.
  • 70% kosztów kwalifikowalnych prac przedwdrożeniowych ponoszonych w projekcie przez lidera konsorcjum lub danego konsorcjanta. 

Szczegółowe informacje

Opiekunem konkursu w Dziale Projektów Strategicznych jest Edyta Górecka-Pawlak: egoreckapawlak@zut.edu.pl; tel. 91 449 4469.