Narodowe Centrum Nauki (NCN) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) we współpracy z siecią M-ERA.NET ogłaszają konkurs M-ERA.NET 3 Call 2025 na międzynarodowe projekty badawcze. Program ma na celu koordynację badań naukowych i prac rozwojowych realizowanych w krajach członkowskich, co przyczyni się do zbudowania silnego środowiska naukowego i wzmocnienia europejskiej gospodarki dzięki wykorzystaniu innowacyjnych materiałów i technologii materiałowych. Międzynarodowe projekty finansowane w ramach M-ERA.NET 3 będą łączyć badania materiałowe z potrzebami przemysłowymi poprzez stymulowanie nowych produktów i procesów produkcyjnych oraz rozwijanie synergii, które mogą być bardzo skuteczne w osiąganiu symbiozy przemysłowej.
Międzynarodowe projekty finansowane w ramach M-ERA.NET 3 będą dotyczyć nauki o materiałach i inżynierii materiałowej oraz niskoemisyjnych technologii energetycznych, a także badań nad materiałami na potrzeby przyszłych technologii produkcji akumulatorów, zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu.
Zakres tematyczny konkursu:
- Sustainable materials for energy applications;
- Innovative surfaces, coatings and interfaces;
- Advanced composites and lightweight materials;
- Functional materials;
- Materials addressing environmental challenges;
- Next generation materials for electronics.
Opiekunem konkursu w Dziale Wsparcia Projektów jest p. Agata Skrobek, e-mail: Agata.Skrobek@zut.edu.pl, tel. 91 449 49 44. Wnioski wstępne proszę przesłać do weryfikacji najpóźniej do 7 maja 2025 r.
Prosimy o zapoznanie się z dokumentacją konkursową dostępną na stronie sieci stronie sieci M-ERA.NET (obowiązuje wszystkich wnioskujących w konkursie).
O finansowanie mogą starać się konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej 3 zespołów badawczych pochodzących z co najmniej 3 krajów biorących udział w konkursie. Kierownik polskiego zespołu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora. Do konkursu mogą przystąpić również duże przedsiębiorstwa, mała i średnia firma oraz mikroprzedsiębiorstwa.
M-ERA.NET będzie wspierać sieci zajmujące się badaniami opisanymi przez odpowiednie poziomy gotowości technologicznej (TRL). Szczegółowy opis tematów i odpowiadającym im poziomom TRL znajduje się na stronie konkursu w Guide for proposer w sekcji Annex 1: Thematic priorities for the M-ERA.NET Call 2025.
Do NCN mogą wnioskować naukowcy z Polski, których projekty spełniają kryterium badań podstawowych (TRL 1-4). Udział partnera przemysłowego z Polski nie jest wymagany.
Do NCBR mogą być składane wnioski, które zaczynają się od TRL 3-6, a kończą na TRL 5-8. Wymagane jest uczestnictwo polskiego partnera przemysłowego.
Kraje uczestniczące w konkursie:
Austria, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Izrael, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Malta, Polska, Republika Południowej Afryki, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Tajwan, Turcja, Węgry, Włochy.
Budżet konkursu na realizację zadań przez polskie zespoły:
- Narodowe Centrum Nauki - 1 500 000 EUR.
- Narodowe Centrum badań i Rozwoju – 2 500 000 EUR.
HARMONOGRAM KONKURSU:
poziom międzynarodowy (dwuetapowy)
1 etap: 13 maja 2025 r. (12:00 CET) – termin składania wniosków wstępnych (pre-proposals).
2 etap: 19 listopada 2025 r. (12:00 CET) – termin składania wniosków pełnych (full proposals)
poziom krajowy (jednoetapowy)
NCN: wniosek krajowy NCN UNISONO w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF do 26 listopada 2025 r.
NCBR: Wnioskodawcy, których wniosek znajdzie się na międzynarodowej liście projektów rekomendowanych do finansowania, zostaną poproszeni o przygotowanie krajowego wniosku o dofinansowanie. Wnioski zostaną zaopiniowane pod kątem zasadności wnioskowanej kwoty dofinansowania.
Sposób składania wniosków krajowych o dofinansowanie różni się w zależności od instytucji finansującej, do której się aplikuje. Szczegółowe zasady programu znajduje się na stronie NCBR oraz na stronie NCN.
Wyniki konkursu:
Luty 2026 - ogłoszenie listy projektów zakwalifikowanych do dofinansowania.