Aktualności

„CELFISH – ZA RYBAMI DOOKOŁA ŚWIATA” - zaproszenie na wystawę 23.12.2024 09:38

Szanowni Pracownicy, Studenci i Doktoranci naszej Uczelni!

Zapraszamy do odwiedzenia w Galerii Rektora nowej wystawy autorstwa naszych naukowców - Jolanty i Macieja Kiełpińskich, pt.:  „CELFISH – ZA RYBAMI DOOKOŁA ŚWIATA”.

Prezentowane są tu fotografie stanowiące relację z wypraw, które często były bardzo odległe geograficznie ale też kulturowo. Ze względu na wszechobecną barierę językową wyjazdy okazały się ogromnym wyzwaniem dla realizacji głównego celu podróży, czyli zbierania materiału do badań molekularnych w ramach projektu pt.: „Opracowanie genetycznego systemu identyfikacji produktów żywnościowych pochodzących z rybołówstwa i akwakultury wprowadzanych na obszar celny Unii Europejskiej”.

Badania były realizowane w latach 2011-2015 przez naukowców z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa. Celem projektu było pozyskanie referencyjnych próbek tkanek ryb i przygotowanie genetycznej bazy danych, umożliwiającej wykrywanie oszustw w handlu międzynarodowym, związanych z podmianą cennych lub objętych ochroną ryb.

Podczas projektu naukowcy ZUT zebrali ponad 15 tys. prób, reprezentujących około 500 gatunków. Niestety zdarzały się też takie, które są obecnie zagrożone. W trakcie kilku lat badań, podzieleni na 3 zespoły badawcze przemierzyli wybrzeża wszystkich kontynentów, poza Antarktydą i Arktyką. Zdobywanie tkanek ryb związane było nie tylko z koniecznością dotarcia do lokalnych portów czy targowisk, ale wymagało też ogromnej kreatywności w celu przekonania obcych, nieufnych ludzi, aby zgodzili się (za szeroki uśmiech) pozwolić na odcięcie rybom kawałka płetwy. Czasami było to banalnie łatwe, czasami śmieszne, a często odbywało się nerwowo i w ogromnym pośpiechu…

Projekt został nagrodzony w 2016 roku przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w kategorii najbardziej innowacyjnych projektów badawczych.

Autorzy wystawy, poprzez fotorelację ze swoich wypraw, dzielą się z Państwem wspomnieniami z czasu, kiedy mogli połączyć pasję naukową z realizacją osobistych ambicji i wyzwań.

Fotografie wystawione są w budynku Starej Chemii (wejście od ulicy Puławskiego).

Serdecznie Państwa zapraszam

Rektor prof. dr hab. inż. Arkadiusz Terman

Fot. Kamila Kozioł/ZUT