Nabór do programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), który wspiera dynamiczny rozwój międzynarodowej współpracy pomiędzy uczelniami 23.11.2023 12:06

Do 31 stycznia 2024 r. trwa nabór do programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) pn. Partnerstwa Strategiczne. Jest to flagowy program Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, który wspiera dynamiczny rozwój międzynarodowej współpracy pomiędzy uczelniami.

Celem głównym Programu jest wsparcie instytucji szkolnictwa wyższego i nauki w wypracowaniu trwałych rozwiązań w zakresie współpracy dydaktycznej, naukowej i wdrożeniowej realizowanej w ramach strategicznych partnerstw międzynarodowych.

Rezultaty projektów winny stanowić podstawę do rozwoju długotrwałej współpracy podmiotów tworzących Partnerstwo. Projekty realizowane w ramach Programu muszą wpisywać się w długofalową politykę rozwoju jednostki wnioskującej.

Program Partnerstwa Strategiczne skierowany jest do: uczelni, Polskiej Akademii Nauk i jej instytutów naukowych; instytutów badawczych; międzynarodowych instytutów naukowych; instytutów działających w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz; federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

W Programie wymagana jest realizacja projektu w formule partnerskiej z przynajmniej jednym partnerem strategicznym.

Partnerem strategicznym w projekcie muszą być uczelnie lub jednostki naukowe znajdujące się oraz zarejestrowane za granicą, które nie są finansowane z polskich środków budżetowych oraz które podpisały list intencyjny z Wnioskodawcą.

Liczba partnerów strategicznych w projekcie może wynosić od 1 do 6 instytucji.

Partnerem wspierającym mogą być podmioty z Polski należące do kategorii uprawnionych Wnioskodawców – maksymalna liczba partnerów wspierających to 2.

Działania projektowe mogą dotyczyć takich obszarów, jak: organizacja wymiany, wykładów wizyt studyjnych, staży przemysłowych studentów, doktorantów i kadry instytucji; rozwój lub przygotowanie nowych i innowacyjnych narzędzi i metod kształcenia; opracowanie nowoczesnych materiałów dydaktycznych; tworzenie i realizacja wysokiej jakości wspólnych studiów prowadzących do uzyskania wspólnego lub podwójnego dyplomu; prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych w wymiarze międzynarodowym oraz prezentacja i publikacja wyników tych prac; opracowanie i wdrożenie strategii upowszechniania efektów badań prowadzonych przez Wnioskodawcę i Partnerów; rozwój systemu zarządzania jakością w instytucjach partnerskich w zakresie podniesienia jakości kształcenia; nawiązywanie współpracy z zagranicznymi przedsiębiorcami mające na celu dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb rynkowych.

Budżet projektu: Kwota finansowania przeznaczona na realizację pojedynczego Projektu wynosi maksymalnie 2 000 000 zł.

Realizacja pojedynczego Projektu może trwać od 12 do 24 miesięcy, pomiędzy 1 września 2024 roku a 31 sierpnia 2026 roku.

Termin złożenia wniosku: do 31 stycznia 2024 roku do godz. 15:00.

Sposób złożenia wniosku: w formie elektronicznej w Systemie teleinformatycznym Agencji (z zachowaniem procedury ZUT określonej zarządzeniem nr 91 Rektora ZUT z dnia 12 lipca 2022 r.).

Zapraszamy potencjalnych wnioskodawców zainteresowanych złożeniem wniosku w programie Partnerstwa Strategiczne NAWA do udziału w webinarium informacyjnym na temat tegorocznego naboru.

Spotkanie online z koordynatorem programu odbędzie się 29 listopada 2023 r. w godz. 11:00 – 13:00.

Więcej informacji oraz link do rejestracji dostępne są na stronie NAWA.

Szczegółowych informacji w sprawie programu udziela p. Kamila Kubiak z Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT w Szczecinie, e-mail: Kamila.Kubiak@zut.edu.pl, tel. 91 449 45 49.