NAWA ogłasza otwarcie konkursu Staff Exchange w ramach działań MSCA w programie Horyzont Europa 05.10.2023 08:51

Działania Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) wspierają naukowców na różnych etapach kariery zawodowej, finansując prace badawcze oraz szkolenia prowadzone zarówno w Europie, jak i krajach pozaeuropejskich. Promują międzynarodową, międzysektorową i interdyscyplinarną współpracę w zakresie prowadzenia wspólnych projektów badawczo – innowacyjnych. Projekty podejmowane w ramach konkursu Staff Exchange (SE) pomagają przekształcić pomysły w konkretne usługi, produkty lub procesy. Mogą one być realizowane w każdej dyscyplinie naukowej oraz dotyczyć zarówno badań podstawowych, jak i wdrożeniowych. Podstawowym wymogiem jest rozwój kariery naukowej poprzez międzynarodową mobilność naukowców.

ADRESACI

- naukowcy,

- personel wspierający działalność badawczą i innowacyjną,

- kadra administracyjna, techniczna, kierownicza.

- instytucje naukowe (uczelnie, instytuty badawcze),

- przedsiębiorstwa w tym MŚP,

- organizacje pozarządowe, stowarzyszenia,

- organizacje międzynarodowe.

ZASADY

Projekty SE realizowane są w konsorcjach, które muszą składać się z co najmniej 3 niezależnych instytucji mających siedzibę w 3 różnych krajach, przy czym 2 z nich muszą mieć siedzibę w państwie członkowskim UE i/lub w kraju stowarzyszonym z programem Horyzont Europa. Cele realizowane są dzięki wymianie pracowników i ich wiedzy między członkami konsorcjum.

W projekcie może uczestniczyć dowolna liczba organizacji, udział w działaniach mogą wziąć pracownicy każdej narodowości i na każdym etapie kariery, jednak muszą być zatrudnieni lub związani z działalnością badawczą danej jednostki przez co najmniej 1 miesiąc przed oddelegowaniem.

CZAS TRWANIA

Maksymalna długość projektu to 4 lata. Wymiana pracowników pomiędzy organizacjami uczestniczącymi w projekcie odbywa się poprzez oddelegowanie na okres od 1 do 12 miesięcy.

TERMINY I FORMA NABORU

Nabór wniosków od 05.10.2023 do 28.02.2024 do godziny 17:00.

Wniosek w formie elektronicznej jest składany poprzez portal Funding & Tender opportunities (z zachowaniem procedury obowiązującej w ZUT, określonej zarządzeniem nr 91 z dnia 12 lipca 2022r.).

Warto wspomnieć, że dzięki prof. Mirosławie El Fray wraz z zespołem, ZUT może poszczycić się doświadczeniem w roli koordynatora tego typu projektu, jakim jest realizowany od 2020 roku projekt Green-Map. Zachęcamy do zapoznania się z stroną internetową poświęconą jego realizacji: greenmap.zut.edu.pl.

Więcej informacji o działaniach MSCA znajduje się na stronie Komisji Europejskiej oraz w bieżącym Programie Pracy 2023-2024.

Szczegółowych informacji w sprawie konkursu udziela p, Magdalena Dębicka-Mahmoud z Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT w Szczecinie, e-mail: mdebickamahmoud@zut.edu.pl, tel. 91 449 45 49.