W dniach 18–20 października 2024 roku na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie odbył się projekt „PhD Eco & Science Success - Popularyzacja innowacyjnych badań naukowych prowadzonych przez doktorantów”. Wydarzenie to miało na celu promowanie działalności badawczej młodych naukowców oraz ich osiągnięć naukowych.
W ramach projektu zrealizowano 30 wywiadów z doktorantami z całej Polski, które odbyły się w prestiżowych miejscach na terenie uczelni, takich jak:
• Biblioteka Główna ZUT,
• Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii ZUT (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej),
• Centrum Inżynierii Pól Elektromagnetycznych i Technik Wysokich Częstotliwości, w tym Pracownia Badań i Certyfikacji Kompatybilności Elektromagnetycznej (Wydział Elektryczny, Hala Technologiczna, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki).
Projekt stanowił znakomitą promocję uczelni, ale również okazję do szerokiego zaprezentowania badań naukowych prowadzonych przez doktorantów Szkoły Doktorskiej ZUT w Szczecinie. Wśród uczestników, którzy wzięli udział w wywiadach, znaleźli się nasi doktoranci:
mgr inż. Kaja Kosmenda (WE) Wykorzystanie odpowiedzi impulsowych wybranego pomieszczenia do stworzenia usługi uprzestrzenniającej i eksternalizującej nagrania w czasie rzeczywistym do użytku na dowolnym sprzęcie słuchawkowym
mgr inż. Martyna Jurkiewicz (WTiICH) Badania nad selektywnością adsorpcji na modyfikowanych adsorbentach węglowych
mgr Radosław Adamski (WEkon) Zrównoważony rozwój w polityce społeczno-ekonomicznej dużych miast w Polsce
mgr inż. Damian Panasiuk (WE) Hybrydowe wykorzystanie nawigacji satelitarnej i metod wizyjnych do śledzenia ruchu
mgr inż. Dorota Skowrońska (WTiICH) Plastyfikowanie wybranych polisacharydów cieczami głęboko eutektycznymi i badania nad zastosowaniem
Koordynatorką projektu była mgr inż. Paulina Góra, doktorantka III roku Szkoły Doktorskiej ZUT oraz Wiceprezes Stowarzyszenia Zachodniopomorskie Porozumienie Doktorantów. Projekt powstał w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków otrzymanych w 2024 roku od Ministra Nauki w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.
Projekt nie tylko podkreślił innowacyjność badań prowadzonych przez doktorantów, ale również wzmocnił wizerunek uczelni jako ważnego ośrodka naukowego w Polsce.
Wszystkie 30 wywiadów przeprowadzonych na naszej uczelni jest dostępnych na kanale youtube Stowarzyszenia Zachodniopomorskie Porozumienie Doktorantów: www.youtube.com/@StowarzyszenieZPD
Shortsy: www.youtube.com/@StowarzyszenieZPD/shorts"
Fot. Materiały prasowe ZPD