Aktualności

Szczecińska fotonika doceniona – ZUT w „Polskiej Platformie Technologicznej Fotoniki” oraz Klastrze (microEPC) 17.03.2025 07:14

28 lutego br. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie został przyjęty do grona członków Związku Pracodawców „Polska Platforma Technologiczna Fotoniki” oraz do Klastra Mikroelektroniki, Elektroniki i Fotoniki (microEPC). 

PPTF i Klaster MEiF (microEPC) to organizacje zrzeszające polskie podmioty aktywne w łańcuchu dostaw w branży mikroelektroniki, elektroniki i fotoniki. Fakt, że szczecińska uczelnia znalazła się w tym gronie, jest potwierdzeniem wartości jaką ZUT od lat wnosi do tej dziedziny, prowadząc badania naukowe i kształcąc studentów na wyspecjalizowanych kierunkach. Dzięki staraniom pracowników Wydziału Elektrycznego ZUT, szczeciński uniwersytet przystąpił do organizacji reprezentujących interesy branży w kraju oraz za granicą – w tym we współpracy z adekwatnymi organizacjami europejskimi i światowymi, np. Europejską Platformą Techniczną Photonics21 łączącą przemysł i organizacje badawcze związane z fotoniką czy powstałym przy niej PhotoHub Europe wspierającym rozwój innowacji.

Szczególny potencjał ZUT koncentruje się na Wydziale Elektrycznym w Katedrze Telekomunikacji i Fotoniki oraz działającym w jej strukturach Laboratorium Technologii Teleinformatycznych i Fotoniki (www.foton.zut.edu.pl) – jednego z najnowocześniejszych ośrodków kompleksowych badań nad technologiami telekomunikacyjnymi w Polsce. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze i doświadczonej kadrze zespół LTTiF posiada unikatowe kompetencje w regionie. Naukowcy ZUT prowadzą badania właściwości nowych materiałów i urządzeń optycznych, w tym nieliniowych światłowodów planarnych i paskowych, matryc światłowodowych, światłowodów fotonicznych i mikrostrukturalnych oraz innych elementów do zastosowań fotonicznych, czujnikowych lub telekomunikacyjnych. W laboratorium testowane są nowe standardy sieci telekomunikacyjnych transportowych i dostępowych poprzez projektowanie, zestawianie i badanie doświadczalnych optycznych sieci odniesienia. Badana jest jakość elementów i systemów sieci światłowodowych, które obejmują większość standardowych pomiarów z zakresu norm telekomunikacyjnych (ITU-T, IEC, PN,). Opracowywane są również techniki do monitorowania warstwy fizycznej sieci światłowodowych na potrzeby bezpieczeństwa transmisji i wykorzystania infrastruktury telekomunikacyjnej do sensoryki warunków środowiska w otoczeniu sieci. Niektóre z wymienionych tematów i kompetencji szczecińskie laboratorium realizuje jako jedyne w kraju.

Działalność LTTiF ma bogate portfolio współpracy z przemysłem. Naukowcy ZUT są także aktywni w obszarze innowacyjnych prac badawczych. Na szczególne wyróżnienie zasługują ostatnie projekty: prowadzony w partnerstwie międzynarodowym A5GARD, którego celem było zapewnienie usług telekomunikacji 5G w obszarach mieszkalnych oraz realizowany obecnie w ramach grantu NCN Maestro14 we współpracy z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego projekt pt. „Światłowody typu free-form dla systemów informacyjnych”. Planowane jest w nim wytwarzanie i badanie zupełnie nowego typu światłowodów – „free-form fibers”. Zastosowanie opartej na nanotechnologii metody swobodnego formowania włókien oferuje nowe możliwości kształtowania rozkładu współczynnika załamania światła przewyższa pod tym względem istniejące technologie.

Przystąpienie do Platformy i Klastra daje możliwość dynamicznego poszerzenia sieci kontaktów, co przełoży się w przyszłości na intensywniejszą współpracę z przemysłem, wymianę doświadczeń i wiedzy, uczestnictwo w projektach naukowych i forach opiniotwórczych. Dla studentów elektrotechniki, teleinformatyki, automatyki i robotyki – kierunków z aktualnej oferty Wydziału Elektrycznego ZUT –  będzie to możliwość bezpośredniego dotarcia do podmiotów, gdzie mogliby starać się o praktyki lub staże i rozwijać karierę, tym samym przyczyniając się do rozwoju polskiego przemysłu, zwłaszcza w tak strategicznych obszarach jak obronność, energetyka, czy telekomunikacja.

Fot. Laboratorium Technologii Teleinformatycznych i Fotoniki