Szczecińskie Szkoły Doktorskie na Dniach Samorządu 2024 24.05.2024 10:50

Podpisane we wtorek porozumienie o współpracy Szkół Doktorskich zdecydowanie nie pozostanie pustą deklaracją. Już w najbliższy poniedziałek, 27 maja 2024 r., w ramach Dni Samorządu 2024 Miasta Szczecin zapraszamy na dwa wydarzenia prezentujące i promujące Szkoły Doktorskie, które od 5 lat kształcą doktorantów szczecińskich uczelni.

W Sali Sesyjnej Rady Miasta odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący aktualnych wzywań Szkół Doktorskich, m.in. tegorocznej ewaluacji Szkół Doktorskich, jakości rekrutacji, skuteczności kształcenia doktorantów oraz wspierania inicjatyw Samorządu Doktorantów. Zaproszenie do dyskusji przyjęło troje dyrektorów Szkół Doktorskich: prof. dr hab. inż. Agata Markowska-Szczupak, Dyrektor Szkoły Doktorskiej w ZUT w Szczecinie; dr hab. Jarosław Korpysa, prof. US - Dyrektor Szkoły Doktorskiej US oraz prof. dr hab. Anna Lubkowska, Dyrektor Szkoły Doktorskiej PUM w Szczecinie.

Panel potrwa od 13: 00 do 14: 30. Wstęp wolny.

Z kolei "Dni Otwarte Szkół Doktorskich" to okazja, by zapoznać się z ofertą edukacyjną i badawczą czterech czołowych uczelni naszego regionu i poznać argumenty przemawiające za rozwojem kariery naukowej w Szczecinie. Na spotkaniu w Domu Skandynawskim w godz. 15: 00 - 17: 00 obecni i otwarci na rozmowę będą przedstawiciele uczelni oraz doktoranci Uniwersytetu Szczecińskiego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologiczny w Szczecinie oraz Politechniki Morskiej w Szczecinie. To dobra okazja do poznania programów Szkół Doktorskich, zasad rekrutacji oraz wymagań jakie muszą spełnić kandydaci, a także możliwości współpracy i finansowania badań.

Oferta edukacyjna i badawcza szczecińskich uczelni rozwija się prężnie, czego dobrym przykładem jest tegoroczna rekrutacja do Szkoły Doktorskiej w ZUT. Na tych, którzy nie chcą kończyć edukacji na tytule magistra, ale poważnie rozważają rozwój w obszarze badań naukowych, od 2024 r. czeka oferta poszerzona o 3 nowe dyscypliny: ekonomię i finanse, nauki chemiczne oraz sztuki plastyczne i konserwację dzieł sztuki.

Łącznie Szkoła Doktorska w ZUT oferuje kształcenie w 14 dyscyplinach naukowych w pięciu dziedzinach nauki.

Więcej informacji na temat tegorocznej rekrutacji do Szkoły Doktorskiej w ZUT i kryteriach oceny kandydata dostępnych jest na stronie uczelni.