Prawie 30 stypendystów rozpoczęło zajęcia na zainaugurowanej 13 maja Akademii Wodorowej. To inicjatywa Grupy Azoty Police i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, w ramach Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Celem jest wyłonienie kandydatów na płatne staże. Studenci od maja do lipca będą brać udział w zajęciach i realizować projekty, na podstawie których wyłonieni zostaną zwycięzcy. To właśnie oni wezmą udział w płatnych stażach, m.in. u jednego z największych producentów wodoru w Polsce – w Grupie Azoty.
Celem Akademii jest wykształcenie specjalistycznej kadry w zakresie technologii wodorowych, a misją - przekazywanie wiedzy o zaletach wykorzystania wodoru i promocja rozwiązań opartych na tej technologii.
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie jest uczelnią, która umożliwia prowadzenie badań i projektów badawczo-rozwojowych w dziedzinach nauk inżynieryjno-technicznych, ścisłych i przyrodniczych. Posiadamy wysoko wykwalifikowaną kadrę naukową oraz rozwijamy unikatową infrastrukturę badawczą, czyli kluczowe elementy w budowie polskiego, zielonego przemysłu. Akademia Wodorowa otwiera możliwość kształcenia kadry, która w przyszłości będzie budowała i rozwijała gospodarkę wodorową w naszym regionie – mówił podczas uroczystości Jego Magnificencja Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prof. ZUT Jacek Wróbel.
- W inicjatywy związane z upowszechnieniem wodoru jako źródła energii zaangażowały się wiodące polskie firmy paliwowe i chemiczne. To, co w marcu bieżącego roku zainaugurowała Grupa Orlen, stało się udziałem Grupy Azoty Zakładów Chemicznych „Police” SA oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. To dowód na to, że w województwie zachodniopomorskim mocno stawiamy na innowacje, naukę i współpracę - mówił wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
Wśród uczestników Akademii jest piętnastu studentów, sześciu doktorantów i sześciu pracowników Grupy Azoty. Zajęcia prowadzić będą specjaliści i eksperci związani z technologiami wodorowymi oraz pracownicy naukowi ZUT. Płatne staże zaplanowano na sierpień i wrzesień.
W sobotnim wydarzeniu udział wzięli również prof. Rafał Rakoczy dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT, Tomasz Hinc prezes Grupy
Azoty, Mariusz Grab prezes Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police, oraz dr Andrzej Niewiński prezes Grupy Azoty Polyolefins.