Informacje bieżące

Ichtiolog z ZUT gościem Festiwalu Wędkarskiego w Kielcach 13.10.2023 18:18

Prodziekan WNOŻiR dr hab. inż. Adam Tański, prof. ZUT będzie jednym z prelegentów na Festiwalu Wędkarskim organizowanym w dniach 14-15 października 2023 r. w Kielcach. Szczeciński naukowiec znany jest w wędkarskim świecie przede wszystkim z telewizyjnego programu „Kołowrotek”.

Popularne wędkarstwo, przez fachowców zwane rybactwem rekreacyjnym, rozwija się w ciekawych kierunkach. Na kieleckim festiwalu będzie można podziwiać m.in. wędkarstwo rzemieślnicze, na które składają się, przede wszystkim, ręcznie wyrabiane przynęty. Ich piękno i precyzja wykonania dużo bliższe są rękodzielniczej biżuterii niż popularnym „blachom czy błystkom”.

W jednym szeregu z rzemiosłem staje technologia, której ciekawym przykładem jest system vertical oparty na wykorzystaniu do połowów echosondy do skanowania w czasie rzeczywistym. Urządzenie to umożliwia wysoce precyzyjną orientację w detalach podwodnego świata. Technologia pozwala na obserwację przynęty, przebiegu żerowania konkretnej ryby, a doświadczonemu użytkownikowi pomoże odróżnić poszczególne gatunki ryb. Jak podkreśla prof. Tański, nie zdajemy sobie sprawy, że akweny wodne, nawet te w samym centrum Szczecina, natężeniem ruchu przypominają autostrady! Nowoczesne rozwiązania umożliwiają nam śledzenie tego podwodnego świata z niespotykaną dotąd precyzją.

Kielecki Festiwal Wędkarski to jedna z największych tego typu imprez w Polsce. Łączy edukację z targami, ale przede wszystkim popularyzuje aktywne spędzanie czasu. Festiwal to także okazja do spotkania młodych pasjonatów wędkarstwa, dla których kierunek  ichtiologia i akwakultura na szczecińskiej uczelni jest ciekawą propozycją edukacyjną i zawodową. To nie przypadek, że wśród obecnych studentów pierwszego roku większość to doświadczeni wędkarze, a wśród nich także utytułowani zawodnicy na szczeblu krajowym.

WNOŻiR ma potencjał i rekrutuje młodych ludzi z pasją z całej Polski oferując wiedzę i umiejętności wykraczające daleko poza tradycyjnie rozumianą naukę połowu ryb. Absolwenci szczecińskiej uczelni to wysoko wykwalifikowani specjaliści niezbędni do zarządzania zasobami wód, prowadzenia gospodarstw rybackich i wylęgarni narybku. Popularność programu „Kołowrotek”, który liczy już sponad 170 odcinków i nagrywany był na akwenach w najodleglejszych zakątkach kraju potwierdza, że w wodzie jest przyszłość.

fot. Aurelia Kołodziej/ZUT