Informacje bieżące

II Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej na ZUT 22.02.2024 14:57

Po raz drugi ZUT dołączy do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej. W inicjatywie uczestniczy 15 uczelni i 6 instytutów badawczych z całej Polski, a celem jest popularyzacja inżynierii materiałowej wśród młodzieży oraz rozbudzenie zainteresowania młodych ludzi nauką.

Wydarzeniu patronuje Polskie Towarzystwo Materiałoznawcze. Tegoroczne obchody odbędą się w piątek 22 marca 2024 r. pod hasłem „Materiały inspirowane naturą”. Na uczniów szkół średnich z miasta i regionu czeka bogaty program pokazów, warsztatów i wykładów przygotowanych przez naukowców 4 wydziałów naszego uniwersytetu: Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej oraz Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych (CBIMO) z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie próba pobicia Rekordu Polski w największej lekcji inżynierii materiałowej.

Materiały otaczają nas w każdym miejscu i każdym momencie naszego życia, a postęp techniczny jest możliwy tylko dzięki tworzeniu nowych materiałów oraz ciągłemu ulepszaniu materiałów inżynierskich. Chcemy zainteresować młodzież nowoczesnymi materiałami i technologiami materiałowymi i pokazać im jak łącząc wiedzę ze znanych im przedmiotów takich jak matematyka, fizyka czy chemia, odkrywać świat materiałów – tak tegoroczne wydarzenie zapowiada prof. Agnieszka Kochmańska, koordynator ODIM po stronie ZUT.

 

Obchody tradycyjnie rozpocznie wykład inauguracyjny pt. „Materiały inspirowane naturą”, który wygłosi prof. dr hab. inż. Mirosława El Fray.

Natura od wieków fascynowała ludzkość. Dzięki obserwacji żywych organizmów człowiek tworzył nowe technologie i materiały naśladujące ich funkcje i zachowanie, takie jak sposób poruszania się, lokalizacji, samonaprawy lub latania. Rozwój struktur i systemów aerodynamicznych został zainspirowany przez ptaki i kształt nasion rozpraszanych przez wiatr, a sposób w jaki rozwijają się liście z pąka stał się inspiracją dla ogniw słonecznych i anten rozkładanych w kosmosie. Natura jest arcymistrzem, jeśli chodzi o budowanie „atom po atomie” niezwykłych materiałów i obiektów molekularnych, takich jak minerały, perły, kości czy włókna mięśniowe. Dzięki niezwykłej, złożonej budowie wykazują one szereg cech funkcjonalnych, takich jak zdolność do gojenia się, rozpoznawania środowiska lub samoczyszczenia się. Dlatego nowe materiały, na przykład kompozyty, nanomateriały lub nanokompozyty są tak konstruowane przez człowieka, aby wykazywały zdolność naśladowania określonych właściwości lub funkcji. To tylko kilka przykładów pokazujących, jak natura może stanowić inspirację dla nowych materiałów, urządzeń i technologii, które zostaną przedstawione podczas wykładu.

Wykład odbędzie się 22.03.24 o godz. 10.00 w auli budynku Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii ZUT, przy alei Piastów 45 w Szczecinie.

Strefie naukowca, w której uczniowie poznają tajniki nanotechnologii, mikrobiologii czy inżynierii w medycynie, towarzyszyć będzie strefa inżyniera. Jej celem jest przedstawienie młodzieży perspektyw zawodowych zgodnie z hasłem przewodnim ODIM ‘Przyszłość to materiały’. Na stoiskach firmowych przedsiębiorcy pokażą aktualne zastosowania oraz przyszłe kierunki rozwoju  inżynierii materiałowej – specjalizacji przyszłości.

 

Udział w II Ogólnopolskim Dniu Inżynierii Materiałowej jest bezpłatny, ale na zajęcia obowiązują zapisy i liczba miejsc jest ograniczona.

Zajęcia odbędą się w godz. 10:00 -14:00.

Laboratoria prowadzone będą w trzech 45 min. blokach w budynkach ZUT przy al. Piastów 19 (WIMiM) i al. Piastów 45 (Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanomateriałów). 

Wydarzenie skierowane jest głównie do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Nauczyciele mogą zgłosić chętne klasy do dr inż. Agaty Niemczyk, mailowo: agata.niemczyk@zut.edu.pl lub telefonicznie: 604 080 595.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem