14 czerwca odbyła się I Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa Psy i Koty w Nauce i Praktyce pt. „Dobrostan psa i kota” na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Patronat honorowy nad konferencją objęli: Prof. dr hab. inż. Tomasz Szwaczkowski - Przewodniczący Komitetu Nauk Zootechnicznych i Akwakultury, Polskiej Akademii Nauk, Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Terman - Rektor Elekt ZUT w Szczecinie na kadencję 2024-2028 oraz dr hab. inż. Krzysztof Pietrusewicz, prof. ZUT - Prorektor ds. organizacji i rozwoju uczelni.
Współorganizatorami, poza Wydziałem Biotechnologii i Hodowli Zwierząt był również Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT w Szczecinie oraz Uniwersytet Szczeciński, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. W konferencji wzięło udział ponad 100 uczestników z ośrodków z całej Polski, w tym z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i wielu innych.
Partnerami wspierającymi byli firma JOHN DOG, Związek Kynologiczny w Polsce/o w Szczecinie, firma DEER DOG, DOGS PLATE CATS PLATE, BOOMERANG, HEMPFARM oraz PSI BUFET bez których wsparcia finansowego nie udałoby się tego wydarzenia zorganizować.
Patronat medialny to Radio Szczecin oraz czasopisma ANIMAL EXPERT I PIES Z CHARAKTEREM wydawane przez FORUM MEDIA oraz kwartalnik PUPIL.
Ponad setka uczestników z zainteresowaniem wysłuchała wystąpień zaproszonych prelegentów. Wykład inauguracyjny pt. ”Białkomocz psów i kotów – wybrane zagadnienia z fizjologii i patofizjologii nerek” wygłosił prof. dr hab. Wiesław Skrzypczak. Kolejnymi wykładowcami byli: dr hab. inż. Małgorzata Goleman (wystąpienie nt. wpływu sportów kynologicznych na zachowanie dobrostanu psa), dr Jacek Wilczak (wystąpienie o bezpieczeństwie stosowania karm bytowych na przykładzie karm bez zbożowych), dr inż. Katarzyna Fiszdon („Czy hodowla psów rasowych zagraża ich dobrostanowi?”) oraz mgr Blanka Majewska („Czego tu się bać? Koci pacjent w gabinecie weterynaryjnym”). Po każdym wykładzie odbywała się dyskusja i pytania z sali do prelegentów.
Po części wykładowej nadszedł czas na quiz dla wszystkich uczestników konferencji, sprawdzający wiedzę na tematy poruszane w czasie prelekcji. Zwyciężczynią quizu została studentka WBiHZ, ZUT w Szczecinie, kierunek kynologia, S1 – Aleksandra Tochwin.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się Sesja Młodych Naukowców (jako sesja posterowa). Zakwalifikowano do konkursu 34 postery. Pierwsze miejsce otrzymała Milena Patan z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziału Biologii, Zakładu Morfologii Zwierząt za pracę nt. "Wpływ doboru hodowlanego na występowanie różnic w zakresie zdolności uczenia się w liniach hodowlanych border collie".
Drugie miejsce otrzymała Gabriela Wietecha z WBiHZ, ZUT w Szczecinie za prezentację pracy nt. „Analizy lekooporności gronkowców wyizolowanych z karm mokrych dla psów”, autorstwa G. Wietecha i K. Kazimierska.
Trzecie miejsce otrzymały Patrycja Chmielewska i Wiktoria Marek z WBiHZ, ZUT w Szczecinie za prezentację pracy nt. „Oceny adekwatności żywieniowej pełnoporcjowych karm mokrych dla kotów”.
Wyróżnienie otrzymała Jagoda Zagrodzka, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, za pracę nt. "Analiza zróżnicowania genetycznego kotów domowych (Felis catus) na podstawie danych genomowych" autorstwa J. Zagrodzka, W. Jabłońska, B. Grzegrzółka.
Kolejne wyróżnienia przyznano Małgorzacie Góreckiej-Politańskiej, Krystynie Makowskiej i Sławomirowi Gonkowskiemu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Poliklinika Weterynaryjna, za pracę nt. "Czy zawarty w dymie papierosowym metylparaben jest zagrożeniem dla psów właścicieli palaczy?", autorstwa M. Górecka-Politańska, K. Makowska, S. Gonkowski.
W SMN była również nagroda publiczności, którą otrzymała Klaudia Kaliszyk, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, za prace nt. "Wpływu kotów na rozwój emocjonalny dzieci".
Podczas konferencji odbyły się pokazy sportów kynologicznych – na wybiegu zlokalizowany przed budynkiem Janickiego 32.
Był to bardzo intensywny dzień, podczas którego uczestnicy wymieniali się spostrzeżeniami i refleksjami w czasie toczących się dyskusji na temat szeroko pojętego dobrostanu psów i kotów - zwierząt całkowicie zależnych od nas, od ludzi. Na pewno dużą wartością tej konferencji była możliwość swobodnej wymiany poglądów praktyków ze środowiskiem naukowym. Kolejną zdobyczą tej konferencji była wspaniała atmosfera, która towarzyszyła uczestnikom w czasie obrad, ale i spotkań integracyjnych.
Wioletta Biel, przewodnicząca komitetu organizacyjnego
Fot. Kamila Kozioł/ZUT