15 uczelni i 6 instytutów badawczych z 12 polskich miast, ponad 60 lekcji i ponad 270 zajęć pokazowych i eksperymentów - Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej wraz z naukowcami, doktorantami i pracownikami instytucji z całej Polski po raz drugi zorganizował również ZUT.
Bogaty program zajęć edukacyjnych dla młodzieży szkół średnich przygotowali naukowcy z czterech katedr naszej Uczelni wspierani przez najaktywniejsze koła naukowe. Ogółem ponad 50 pracowników, doktorantów i studentów pomagało w organizacji wydarzenia koordynowanego przez dr hab. inż. Agnieszkę Kochmańską, prof. ZUT z Katedry Technologii Materiałowych WIMiM.
Program ODIM rozpoczął wykład inauguracyjny wygłoszony przez prof. dr hab. inż. Mirosławę El Fray. Zgromadzeni w auli nanotechnologii słuchacze wzięli udział w próbie pobicia ustanowionego rok temu Rekordu Polski na ‘Największą lekcję inżynierii materiałowej’. Podczas pierwszej edycji imprezy o inżynierii materiałowej uczyło się wspólnie 1097 osób, już wkrótce dowiemy się, czy 23 marca 2024 było ich więcej – trwa formalna weryfikacja rekordu.
W obchodach II Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej na ZUT uczestniczyło około 400 osób. 15 klas ze szkół średnich z miasta i regionu oprócz wspomnianego wykładu i 4 mini wykładów miało do wyboru 25 różnorodnych laboratoriów i warsztatów zorganizowanych w trzech budynkach Uczelni z wykorzystaniem najnowocześniejszej aparatury badawczej.
Mamy nadzieję, że wydarzenie rozbudziło w uczniach zainteresowanie badaniem, projektowaniem i wytwarzaniem różnorodnych materiałów i pomogło przekonać młode talenty zafascynowane światem nauki i technologii, że warto studiować kierunki związane z inżynierią materiałową właśnie na ZUT w Szczecinie.
Przypominamy, że w ostatniej ewaluacji polskich uczelni inżynieria materiałowa została najwyżej ocenioną dyscypliną naukową naszej Uczelni i uzyskała najwyższą kategorię naukową A+. Tylko jedna uczelnia w kraju oprócz ZUT może pochwalić się tak wysokim wynikiem w tej dyscyplinie.
Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT