Informacje bieżące

„Nauka między wierszami” – rozstrzygnięcie kolejnej edycji konkursu na artykuł popularnonaukowy 07.06.2023 15:56

6 czerwca 2023 w auli głównej Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy artykuł popularnonaukowy pt. „Nauka między wierszami”.

Przedmiotem konkursu jest artykuł opisujący wybrane zagadnienie naukowe z zakresu nauk przyrodniczych w sposób zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców. Celem artykułu powinno być propagowanie i popularyzacja wiedzy i nauki. Konkurs ma na celu również promowanie pasji naukowych oraz rozwijanie umiejętności jasnego wyrażania myśli i poprawnego redagowania tekstu.


Konkurs po raz kolejny zorganizowała Katedra Mikrobiologii i Biotechnologii (z Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT), a komisji konkursowej przewodził dr hab. inż. Paweł Nawrotek. prof. ZUT. Konkurs jest skierowany do wszystkich studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, szczególnie członków Studenckich Kół Naukowych.

Tegorocznymi laureatami zostali:

  • Miejsce I - Klaudia Snopek (Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt) za pracę pt. "Ale beton";

  • Miejsce II - Marcel Siwiela (Wydział Elektryczny) za pracę pt. "Materiał, w którym prąd może płynąć wiecznie";

  • Miejsce III - Elżbieta Lichwiarska (Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt) za pracę pt. "Chodzące trupy, czyli o tym jak grzyby potrafią przejąć mrówczy umysł i ciało".



Przyznano również trzy wyróżnienia dla:


  • Pauli Felczak (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej) za pracę pt. "Smaki chodzą parami";

  • Mateusza Langa (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej) za pracę pt. "Złoto i srebro – prawdziwa wartość nie w ozdobie, lecz w technologii i medycynie"; 

  • Weroniki Kulczyckiej (Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt) za pracę pt. "Wojna bakterii mikrobiomu skóry rąk z środkami antyseptycznymi”.


Uroczystość uświetniły wykłady popularnonaukowe naszych naukowców:

  •  „Gdzie mieszkają, co robią i czego nie lubią bakterie?” dra hab. inż. Karola Fijałkowskiego, prof. ZUT (Katedra Mikrobiologii i Biotechnologii, Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt);
  • "Pozytywny ferment” dr inż. Darii Ciecholewskiej-Juśko (Katedra Mikrobiologii i Biotechnologii, Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt);
  • „Fotokataliza” prof. dr hab. inż. Magdaleny Janus  (Katedra Inżynierii Środowiska, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska) ;
  • "Projektowanie maszyn elektrycznych z zastosowaniem nowoczesnych narzędzi symulacyjnych" dra hab. inż. Marcina Wardacha , prof. ZUT (Katedra Maszyn i Napędów Elektrycznych, Wydział Elektryczny).  

Całość zamknęła prezentacja laureatki poprzedniej edycji inż. Pauli Felczak, studentki WTiICh, pt. "Psychodeliki narzędziem umysłu"