Nominacja profesorska dra hab. inż. Jacka Piskorowskiego z Wydziału Elektrycznego 09.10.2024 08:15

Prof. dr hab. inż.  Jacek Piskorowski jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej, na którym uzyskał w 2002 roku tytuł magistra inżyniera elektroniki i telekomunikacji w zakresie urządzeń i systemów elektronicznych. W 2006 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie elektrotechnika, a w 2012 roku stopień doktora habilitowanego w tej samej dyscyplinie. Od 2018 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Inżynierii Systemów, Sygnałów i Elektroniki na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Jego zainteresowania naukowe obejmują obszary badawcze na styku przetwarzania sygnałów, teorii systemów, metrologii oraz inżynierii biomedycznej. Najistotniejsze osiągnięcia naukowe prof. Jacka Piskorowskiego dotyczą przede wszystkim analogowych i cyfrowych filtrów niestacjonarnych charakteryzujących się korzystnymi właściwościami dynamicznymi, przetwarzania i analizy sygnałów biomedycznych, metod kompensacji charakterystyk fazowych filtrów, szybkich metod filtracji sygnałów pomiarowych generowanych przez czujniki wagowe oraz czujniki siły/momentu, a także metod multipleksowania sygnałów.

Prof. Piskorowski wypromował jednego doktora. Jest autorem lub współautorem ponad 80 oryginalnych i twórczych publikacji naukowych. Dużą część artykułów naukowych opublikował w renomowanych czasopismach zagranicznych, m.in. takich jak IEEE Transactions on Instrumentation and Measurement, IEEE Transactions on Circuits and Systems I: Regular Papers, IEEE Transactions on Circuits and Systems II: Express Briefs, Signal Processing (Elsevier), Mechanical Systems and Signal Processing (Elsevier), Measurement (Elsevier) oraz ISA Transactions (Elsevier). Wyniki swoich badań przedstawił również na prestiżowych konferencjach i sympozjach naukowych, m.in. takich jak IEEE Instrumentation and Measurement Technology Conference, IEEE International Symposium on Industrial Electronics oraz IEEE Symposium on Circuits and Systems.

Prof. Piskorowski brał udział w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych. Współpracował naukowo z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami badawczymi, m.in. National Institute for Astrophysics, Optics and Electronics (Meksyk). Był członkiem 5 komisji habilitacyjnych, recenzentem 11 doktoratów oraz recenzentem kilkuset artykułów naukowych zgłoszonych do redakcji renomowanych czasopism oraz organizatorów międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych. Brał również udział w ocenie projektów badawczo-rozwojowych finansowanych ze środków krajowych oraz europejskich. Jest członkiem komitetów naukowych kilku konferencji (krajowych oraz międzynarodowych), a także członkiem komitetu organizacyjnego uznanej w środowisku naukowym międzynarodowej konferencji Methods and Models in Automation and Robotics.

Jego publikacje naukowe były wielokrotnie cytowane. Opracowane przez niego struktury i algorytmy filtrów stały się przedmiotem artykułów przeglądowych przedstawiających aktualny stan wiedzy w zakresie projektowania i wykorzystania filtrów. Zaproponowane przez prof. Piskorowskiego struktury filtrów znalazły zastosowanie w wielu obszarach techniki. W latach 2020-2024 został zaliczony do grona 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie  - dorobek prof. Piskorowskiego doceniono w zestawieniu uwzględniającym całokształt pracy naukowej. Ranking został opracowany przez Uniwersytet Stanforda oraz wydawnictwo Elsevier. Za swoją pracę naukową był wielokrotnie nagradzany. Był m.in. laureatem konkursu o stypendia START przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, laureatem stypendium naukowego dla wybitnych młodych naukowców przyznawanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także laureatem medalu Amicius Scientiae et Veritatis przyznawanego młodym naukowcom przez Szczecińskie Towarzystwo Naukowe.  Otrzymał ponadto kilkanaście Nagród JM Rektora za wybitne osiągnięcia naukowe.

Fot. Kamila Kozioł/ZUT