Notatka z posiedzenia zespołu do spraw koordynacji działań w systemie szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zagrożeniem wystąpienia COVID-19 16.12.2020 07:48

10 grudnia 2020 r.

W spotkaniu wzięli udział wszyscy stali uczestnicy; ze strony MNiSW Pani Minister Anna Budzanowska a także Pan Paweł Kikosicki, przedstawiciel NFZ odpowiedzialny za organizację procesu szczepień.

Po powitaniu głos zabrała Pani Minister Anna Budzanowska, która przedstawiła ogólne zasady prowadzenia akcji szczepień, sugerując zgłaszanie przez uczelnie szczególnych potrzeb dotyczących wykorzystania tych szczepień. NFZ planuje zorganizowanie ogólnopolskiej 24-godzinnej infolinii. Bardzo potrzebna jest pomoc studentów, którzy mogliby jako wolontariusze uczestniczyć w tej akcji wspierając NFZ. Mogła to by być forma zaliczenia praktyk dla wybranych kierunków studiów.

Głos zabrał Pan Paweł Kikosicki, popierając propozycję i zapewniając o dobrej organizacji tej akcji. Zgłoszenia mogłyby być realizowane za pośrednictwem regionalnych koordynatorów KRASP.

Pani Minister poinformowała o końcowym etapie uruchamiania siódmej tarczy COVID-19, która czeka na podpis Prezydenta. Powinniśmy wszyscy zapoznać się z jej zapisami.

W zakresie szkolnictwa wyższego są tam m.in. nowe regulacje dotyczące

·      rekrutacji 2020/21

·      przyjęć na II stopień studiów w 2021 r.

·      zmian w regulaminie studiów

·      upoważnienia dla rektorów dot. wprowadzenia zmian w kalendarzu w roku akademickim 2020/21

·      upoważnienia senatów uczelni do dokonywania zmian związanych z wymaganiami dot. praktyk studenckich

·      zmian dot. funkcjonowania szkół doktorskich.

Pani Minister zasugerowała również, aby przemyśleć ewentualne rozszerzenie dostępności niektórych zajęć w systemie stacjonarnym po święcie Trzech Króli. Oczywiście decyzje podejmować będzie Rektor.

Po krótkiej dyskusji uznano, że zapewne czekają nas ok. 3 tygodnie względnego spokoju. Składając sobie nawzajem życzenia aby tak było, uczestnicy uznali, że spotkanie dobiegło końca.