Informacje bieżące

Nowe nominacje profesorskie na ZUT - dr hab. inż. Przemysław Orłowski oraz dr hab. Jacek Sośnicki 17.07.2024 12:39

Miło nam poinformować, iż postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 czerwca 2024 r. kadra profesorska naszej Uczelni powiększyła się o kolejne dwie osoby. Tytuł naukowy profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne otrzymał pracownik Wydziału Elektrycznego dr hab. inż. Przemysław Orłowski. Natomiast profesorem nauk ścisłych w dyscyplinie nauki chemiczne został dr hab. Jacek Sośnicki z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej.

Prof. dr hab. inż. Przemysław Orłowski jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej, na którym w 1999 roku uzyskał dwa tytuły magistra inżyniera: elektroniki i telekomunikacji o specjalności aparatura elektroniczna oraz elektrotechniki o specjalności przetwarzanie i użytkowanie energii elektrycznej. W roku 2002 uzyskał stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie elektrotechnika, a w roku 2012 stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie automatyka i robotyka.

Jego zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia modelowania, prognozowania i sterowania dedykowane na potrzeby transformacji energetycznej. Obejmują one w szczególności predykcyjne sterowanie fizycznymi magazynami energii, zastosowanie mechanizmów zarządzania stroną popytową na potrzeby wirtualnych magazynów energii oraz optymalizację zarządzania magazynem energii z uwzględnieniem rynku energii. Najnowsze wyniki tych badań zostały opublikowane w artykule pt. „Operational optimisation of a microgrid using non-stationary hybrid switched model predictive control with virtual storage-based demand management”.

Istotne osiągnięcia naukowe prof. Przemysława Orłowskiego dotyczą ponadto zagadnień modelowania i zarządzania wielkością zamówień i zapasów na potrzeby globalnych łańcuchów dostaw. Najważniejsze osiągnięcia dotyczą opracowania odpornych metod sterowania z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji i logiki rozmytej, dedykowanych do zarządzania zapasami produktów nietrwałych w warunkach niepewności popytu, niepewności opóźnień transportowych. Opracowane modele i metody zarządzania umożliwiają uwzględnienie dowolnych rozkładów degradacji produktów, różnych polityk wydawania, uwzględnienia sobót i dni świątecznych, typów zapotrzebowania oraz kompleksową optymalizację systemu zarządzania zamówieniami jedno- i wielokryterialną.

Prof. Orłowski wypromował jednego doktora. Był promotorem trzech prac inżynierskich nagrodzonych w ogólnopolskich konkursach pierwszym miejscem. Jest autorem lub współautorem ok. 90 oryginalnych twórczych publikacji naukowych. Był recenzentem 2 doktoratów i członkiem 4 komisji habilitacyjnych oraz kilkuset artykułów zgłaszanych do redakcji wysokiej rangi czasopism oraz na konferencje międzynarodowe i krajowe.

Prof. Orłowski pełnił funkcję: redaktora gościnnego w wydaniu specjalnym czasopisma Energies: „Optimization and Control for Sustainable Green Energy and Transportation Systems: Latest Advances and Prospects”, eksperta na zaproszenie Komisji Europejskiej przy ocenie wniosków w ramach programu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych. Ponadto brał udział w zespole eksperckim ds. zewnętrznej oceny programów badawczych Republiki Łotewskiej.

Fot. Kamila Kozioł/ZUT

 

 

Prof. dr hab. Jacek Sośnicki jest absolwentem Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zaraz po studiach rozpoczął pracę na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej, obecnie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, gdzie pracuje do dzisiaj. Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Chemii Organicznej i Chemii Fizycznej WTiICh ZUT oraz jest opiekunem Wydziałowego Laboratorium Magnetycznego Rezonansu Jądrowego (NMR). W 1997 r. obronił rozprawę doktorską, a w 2011 roku został doktorem habilitowanym nauk chemicznych. Oba stopnie zostały nadane decyzją Rady Wydziału Chemii UAM w Poznaniu.

Prof. Sośnicki jest autorem lub współautorem 69 artykułów naukowych opublikowanych w renomowanych czasopismach z listy filadelfijskiej, 5 udzielonych patentów krajowych oraz blisko 100 komunikatów konferencyjnych. Wypromował troje doktorantów oraz był recenzentem 10 doktoratów i brał udział w 5 komisjach habilitacyjnych. Kierował trzema projektami badawczymi MNiSW oraz sprawował opiekę naukową w projekcie Preludium (NCN), uzyskanym przez swojego doktoranta. Był beneficjentem dwóch półrocznych staży naukowych w Niemczech – stypendium fundacji DAAD oraz NATO. Za osiągnięcia naukowe był wielokrotnie uhonorowany nagrodami indywidualnymi Rektora ZUT.

Badania naukowe prowadzone przez prof. Sośnickiego obejmują różne aspekty dotyczące chemii organicznej, z których najważniejsze to: regio- i stereoselektywna synteza związków policyklicznych, które strukturalnie przypominają produkty naturalne – alkaloidy; projektowanie i synteza związków organicznych o właściwościach przeciwnowotworowych (we współpracy z pracownikami Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie); poszukiwania nowych reagentów metaloorganicznych; badania fizyko-chemiczne i analiza strukturalna związków organicznych z wykorzystaniem spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR). Warto dodać, że na polu badań NMR – badając naturę wiązań wodorowych w układach tioamidowych z uwzględnieniem deuterowego efektu izotopowego obserwowanego w widmach 13C NMR – przez wiele lat współpracował z prof. Poulem E. Hansenem z Uniwersytetu w Roskilde (Dania).

Prof. Sośnicki oprócz istotnych dokonań naukowych ma także zasługi na polu ochrony środowiska, gdyż od drugiej połowy lat 90-tych ubiegłego wieku współpracuje z Urzędem Morskim w Szczecinie prowadząc monitoring zanieczyszczania substancjami ropopochodnych basenów portowych w Szczecinie i w Świnoujściu, czego pozytywnym efektem jest bardzo istotny spadek rozlewu paliw w ostatniej dekadzie.

W ostatnich latach czas wolny od pracy naukowej lubi spędzać hodując amatorsko pomidory i dynie.

Fot. Kamila Kozioł/ZUT