Z wielką naukową pasją – oraz zaangażowaniem potężnego zespołu naukowców, studentów i doktorantów – ZUT włączył się w ogólnopolskie materiałowe szaleństwo! Już trzeci raz nasza Uczelnia uczestniczyła w Ogólnopolskim Dniu Inżynierii Materiałowej. Impreza przyciągnęła tłumy młodzieży dając kolejną okazję do pogłębiania wiedzy i bicia Rekordu Guinnessa.
Wydarzenie tradycyjnie rozpoczął wykład pt. „Materiały inteligentne”, tym razem wygłoszony przez dr hab. inż. Agnieszkę Kochmańską, prof. ZUT koordynującą ODIM w Szczecinie. Tuż po wykładzie zebrani w auli CD-BN, wraz z 20 innymi ośrodkami naukowymi, podjęli próbę pobicia Rekordu Polski w kategorii „Najwięcej osób rozwiązujących krzyżówki jednocześnie”. W ten sposób upamiętniono 100-lecie pierwszej polskiej krzyżówki, która ukazała się w Kurierze Warszawskim jako „łamigłówka krzyżowa” w styczniu 1925 roku.
Materiały inteligentne, zaprezentowane młodzieży szkół średnich w ramach warsztatów i pokazów na ZUT, były wyjątkowe i wyjątkowo uniwersalne. Znalazły się wśród nich polimery jadalne i biodegradowalne, polimery „pamiętliwe” oraz tworzywa „myślące”. Nie zabrakło zajęć z fizyki, nanotechnologii i elektrochemii, a także pokazów druku 3D czy badań nieniszczących. Aparatura poszła w ruch: skaningowy mikroskop elektronowy pozwolił na wyprawę do świata egzotycznych nanostruktur, a spektrometr FTIR na identyfikację różnych materiałów w podczerwieni.
Jednak ODIM to więcej niż materiały – to także promocja nauki i rozwijanie ciekawości świata. Dlatego nie mogło zabraknąć gościa specjalnego ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Olga Sierawska pokazała, jak przebyć drogę od inżyniera do infuencera i czy można w laboratorium bawić się równie dobrze co w escape roomie.
Wydarzenie ODIM to dopiero początek tegorocznej kampanii promującej wiedzę o materiałach inteligentnych wśród dzieci i młodzieży – miejmy nadzieję – przyszłych studentach na kierunkach z obszaru inżynierii materiałowej i technik wytwarzania.
28 marca 2025 r. zainaugurowany został Ogólnopolski Konkurs Naukowy „Materiały Inteligentne”.
Konkurs z cennymi nagrodami odbędzie się w trzech kategoriach:
– I Kategoria – Plakat lub poster o tematyce „Materiały inteligentne”;
– II Kategoria – Projekt i wydruk na drukarce 3D statuetki o tematyce „Inteligentne technologie i materiały”;
– III Kategoria – Film o tematyce „Moje doświadczenie z materiałami inteligentnymi”.
Zgłoszenia przyjmowane będą od 22.04.2025 r. do 22.05.2025 r.
Prace konkursowe zostaną udostępnione do oceny przez internautów na stronie internetowej ODIM od 29 maja do 12 czerwca 2025 roku.
Szczegóły dotyczące konkursu dostępne są w regulaminie: www.konkursodim.pl/rules
Film z wykładu: youtu.be/A_StXFJE7Gw
Fot. Aurelia Kołodziej/WTiICh