Informacje bieżące

Ogólnopolski Finał Olimpiady Elektroników i Mechatroników ELEKTROMECHATRON 2025 16.04.2025 13:56

14 kwietnia 2025 r. na Wydziale Elektrycznym ZUT przy ul. 26 Kwietnia 10 odbył się etap centralny 3. edycji wydarzenia skupiającego najzdolniejszych młodych elektroników i mechatroników z całej Polski!

Olimpiada Elektroników i Mechatroników ELEKTROMECHATRON przebiega trzyetapowo i w dwóch grupach – tematyka pierwszej obejmuje treści podstaw programowych przedmiotów zawodowych w zawodzie technik elektronik, tematyka drugiej grupy dotyczy zawodu technik mechatronik. Zadania poszerzone są o dodatkowe zagadnienia zawarte w programie merytorycznym Olimpiady opartym na wykazie literatury.

Olimpiada otrzymała dotację z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Prace organizacyjne i finansowe koordynuje Oddział Bydgoski Stowarzyszenia. Za dobór zadań na poszczególne etapy Olimpiady odpowiada Komitet Główny, powoływany przez prezesa SEP spośród praktyków i dydaktyków – nauczycieli akademickich, nauczycieli szkół średnich oraz innych specjalistów z dziedziny elektroniki i mechatroniki.

W skład siedmioosobowego Komitetu Głównego tegorocznej edycji Olimpiady Elektroników i Mechatroników weszło trzech naukowców Wydziału Elektrycznego ZUT: dr hab. inż. Marcin Wardach, prof. ZUT (w roli przewodniczącego), dziekan Wydziału Elektrycznego dr hab. inż. Grzegorz Psuj, prof. ZUT (wiceprzewodniczący) oraz prof. dr hab. inż. Ryszard Pałka (członek komitetu).

Do finału zakwalifikowało się 20 uczniów w grupie mechatronicznej i 16 w grupie elektronicznej. Dla wszystkich laureatów i finalistów to nie tylko prestiż, ale też konkretna korzyść – zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego elektronika, technika elektronika, mechatronika oraz technika mechatronika, a także preferencyjne warunki przy rekrutacji na studia na wybranych Uczelniach Wyższych.

Po zmaganiach konkursowych najlepsi młodzi elektrycy i mechatronicy z całego kraju zwiedzili: laboratorium akustyki i technologii nagrań dźwiękowych, laboratorium dźwięku immersyjnego oraz laboratorium inżynierii dźwięku i ambiofonii.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i laureatom. Mamy nadzieję, że już wkrótce spotkamy się na studiach w Szczecinie.

Fot. Natalia Lisowska