We wtorek, 19 listopada 2024 roku w Galerii Architektów Forma odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień oraz otwarcie wystawy XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na „Najlepszą pracę dyplomową związaną tematycznie z Województwem Zachodniopomorskim”.
Organizatorem konkursu z ramienia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego jest Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Celem konkursu jest prezentacja innowacyjnych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych planowanych na terenie Województwa. W XV edycji brali udział dyplomanci Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Nadesłane dyplomy magisterskie i inżynierskie były na równi rozpatrywane w trzech kategoriach tematycznych.
W XV edycji konkursu nagrodę przyznano w kategorii projektowanie architektoniczne – otrzymał ją mgr inż. arch. Łukasz Maciejewski za pracę pt. Zielona Fabryka – projekt centrum innowacji morskich z wykorzystaniem idei zrównoważonego rozwoju w Szczecinie. Promotorem pracy jest dr inż. arch. Krzysztof Bizio, prof. ZUT. Dwa wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: mgr inż. arch. Nina Miłosławska z Politechniki Wrocławskiej za pracę pt. Hospicjum dziecięce „Pod Kapeluszem” – ośrodek opieki dziennej w Szczecinie, promotorem pracy jest dr inż. arch. Marek Lamber oraz mgr inż. arch. Daniel Targosz z Politechniki Krakowskiej za pracę pt. Hala sportowo-widowiskowa „Green arena” na wyspie Zielonej w Szczecinie, promotorem pracy jest dr inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK.
Przyznano trzy wyróżnienia w kategorii planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne: dla Dzmitry Artsiukh oraz Hanny Tsikhanavets z ZUT za pracę Przystań sztuki z ogrodami wystawienniczymi na Łasztowni (opieka naukowa: dr inż. arch. Miłosz Raczyński), dla Martyny Kędrzyńskiej z Politechniki Warszawskiej za pracę PGR 2.0 Dziedzictwo idei kolektywizacji rolnictwa. Rewitalizacja miejscowości po państwowych gospodarstwach rolnych w gminie Chojna (opieka naukowa: prof. dr hab. inż. arch. Krystyna Solarek) oraz dla Jana Piskorskiego z ZUT za pracę Nowe centrum szczecińskiego Turzynu przy rondzie ojca Władysława Siwka (opieka naukowa: dr hab. inż. arch. Paweł Rubinowicz, prof. ZUT).
Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne wysokości 10 000 zł i wyróżnienia w wysokości 5 000 zł. Nagrodzone i wyróżnione projekty omówiła dr inż. arch. Helena Freino, jurorka konkursu.
15 prac, które zakwalifikowały się do finału, można oglądać w Galerii Forma i na: www.forma.zut.edu.pl/konkursmarszalka2024.php
Fot. Kamila Kozioł/ZUT