Informacje bieżące

Spotkanie wyborcze kandydata na stanowisko Rektora ZUT prof. Mirosława Pajora 22.03.2024 08:41

21 marca 2024 roku w Audytorium Maximum Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki z pracownikami działów administracyjnych ZUT spotkał się kandydat do godności Rektora, profesor Mirosław Pajor. 

Około 70 uczestników wysłuchało koncepcji dziekana WIMiM na funkcjonowanie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie na kadencję 2024-2028. 

Profesor przypomniał, że od 32 lat jest pracownikiem naszej Uczelni, a swoją działalność zaczynał w Instytucie Technologii Mechanicznej. Dziekanem Wydziału Mechatroniki i Inżynierii Mechanicznej jest od 2 kadencji. Jak się wyraził Profesor – Posiadam umiejętność zarządzania strukturą Uczelni. Zasiadam w Komitecie Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk, w środowisku naukowym mechaników jestem osobą rozpoznawalną. Jestem wychowawcą wielu pokoleń naukowców, mam 6 doktorów, którzy się obronili, 7 nowych doktorantów, z czego 2 wdrożeniowych. Wiem, co zrobić, aby młodzież od nas „nie uciekała” – młodzi nie odejdą, jeśli stworzy im się odpowiednie warunki - mówił dziekan. 

- Zrealizowałem 31 projektów badawczych z przedsiębiorstwami – kontynuował Kandydat - zakończyły się one wdrożeniami. Mam stabilną sytuację rodzinną, od 33 lat jestem w szczęśliwym związku małżeńskim, mam dwóch dorosłych synów i trójkę wnucząt. Synowie są już samodzielni i wraz z moją małżonką prowadzą rodzinną firmę. Mam więc stabilną sytuację finansową, mogę zatem całą moją aktywność całkowicie poświęcić Uczelni, tak aby rozwijała się dynamicznie.

- Po czynach mnie poznajcie – mówił dziekan WIMiM, wymieniając pięć zrealizowanych projektów w ramach NCBiR z programu INNOTECH oraz PBS we współpracy z przemysłem. Przypomniał wysoką parametryczną ocenę swojego Wydziału oraz kategorię „A” w dyscyplinie Inżynieria Mechaniczna. 

- Jeśli chodzi o mój Wydział, przebudowaliśmy tu ciągi komunikacyjne, zainstalowaliśmy windy i platformy dla niepełnosprawnych. Likwidujemy tym samym bariery komunikacyjne dla osób niepełnosprawnych, częściowo ze środków własnych, częściowo zewnętrznych. Ze względu na naszą działalność przemysłową mamy swoje zasoby. Za mojej kadencji nasz zespół, bo była to praca kilkunastu osób, zrealizował cztery projekty w ramach programu „ZLIB” za ponad 32 mln zł ze środków unijnych przyznanych przez marszałka województwa – kontynuował profesor Pajor - Rolą Uczelni jest lobbować, podpowiadać władzom, jakie rozwiązania finansowe najlepiej sprawdzą się dla Uniwersytetu.

Dziekan wspomniał o Laboratorium Hala Technologiczna, w którym zgodnie z koncepcją Przemysł 4.0 zgromadzono najnowocześniejsze sprzęty, a Wydział stał się najbardziej zrobotyzowaną jednostką w naszym regionie. 

- Dzięki temu śmiało możemy konkurować największymi ośrodkami akademickimi w Polsce. Proszę Państwa, czeka nas boom robotyzacyjny, a my jesteśmy gotowi do kształcenia studentów pod tym kątem – mówił Kandydat. 

Profesor Pajor przedstawił 3 kierunki rozwoju Uczelni. 

1) Transformacja – przejście Uczelni na utrzymanie zespołów badawczych z działalności przemysłowej. Zmiana Uczelni w jednostkę o silnym profilu badawczym. Takie procesy, jak mówił prof. Pajor zachodzą m.in. w Niemczech, Danii czy Szwecji, gdzie nauka utrzymuje się z projektów – Musimy pójść w tym kierunku, ale powinna to być EWOLUCJA nie REWOLUCJA – dodawał Kandydat. 

Dziekan WIMiM zaprezentował przykłady modelu współpracy interdyscyplinarnej, pomiędzy Wydziałami – poinformował o stworzeniu prototypu elektrolizera z zespołem pani prof. Ewy Mijowskiej czy współpracy z Wydziałem Budownictwa przy tworzeniu drukarki 3D do betonu.   

- Wiele polskich firm nie ma potencjału, aby tworzyć własne, zaawansowane produkty i centra badawczo-rozwojowe i to powinno być nasze miejsce do wypełnienia. Wykorzystajcie moje zdolności menedżerskie – kontynuował – ja obserwuję rynek i wiem, że Polska jest znaczącym producentem np. maszyn rolniczych. ZUT ma ogromny potencjał, aby wypełnić związane z tym potrzeby. 

Dalej Profesor mówił o systemie motywacyjnym liderów zespołów badawczych i rozbudowie infrastruktury badawczej. Wspomniał o umiędzynarodowieniu naszej aktywności naukowo badawczej, do której warto jego zdaniem zatrudnić agencję, aby podpowiedziała, gdzie i jak zespoły powinny się promować.  

W swoich planach Kandydat zamierza postawić na „Fabrykę doktorantów”, osób, które interesuje nauka i badania, pasjonatów którym trzeba dać interesujące tematy badań, ale też zapewnić im finansowanie, aby odejście do przemysłu nie było dla nich kuszące. 

2) Cyfryzacja – celem profesora Pajora będzie budowanie „Cyfrowego bliźniaka” czyli cyfrowego modelu Uczelni. Jego zdaniem jest to potrzebne wewnętrznie - aby budować projekty interdyscyplinarne, ale też do celów zewnętrznej promocji naszego potencjału. Ważne jest tu również opracowanie modułów do wsparcia, przygotowywania i rozliczania projektów, w systemie cyfrowym. 

Jeśli chodzi o cyfryzację dydaktyki, kluczowe są technologie cyfrowe i e-learning oraz rozwój oferty edukacyjnej w jego ramach. – Zajęcia zdalne to jest kierunek, w którym obecnie idzie świat. W USA np. wyraźnie widać tendencję rynku przebranżawiania się ludzi. Amerykanie zmieniają swoje kwalifikacje nawet 3 razy w życiu, tam widać głód zdobywania nowych kompetencji. U nas również rodzi się taki rynek, musimy zatem podjąć to wyzwanie, abyśmy rozszerzyli naszą ofertę szkoleniowo-dydaktyczną – podsumował Profesor, przypominając zaprezentowaną niedawno w mediach społecznościowych nowoczesną tablicę, którą WIMiM posiada jako jedyny w Polsce. 

3) Promocja – należy, zdaniem dziekana, kreować wizerunek Uczelni jako największej jednostki badawczej o profilu technicznym na Pomorzu Zachodnim. Kandydat wyróżnia 3 warstwy promocji: 

- uczelnianą – z hasłami typu: zielony przemysł, ekologia, transformacja cyfrowa. Tutaj cel to prezentacja najważniejszych eventów na ZUT na skalę krajową czy nawet światową, 

- warstwa druga to promocja na wydziałach, które muszą mieć samodzielność funkcjonowania, aby docierać do konkretnego przemysłu. Wydziały mają „dostarczać naboi” do promocji głównej, która ma wybierać najważniejsze rzeczy, 

- trzecia warstwa promocji to influencerzy nauki. Każdy Wydział powinien mieć takie osoby, które w sposób „strawny” i popularnonaukowy będą opowiadać o nauce realizowanej na wydziałach. 

Podsumowując temat promocji Gospodarz spotkania zaznaczył - My jesteśmy silną jednostką, tylko nikt o tym nie wie. Nasi najlepsi naukowcy powinni być znani “w mieście” z imienia i nazwiska. To jednak jest proces długoletni. Ważne jest wykorzystanie jednostek otoczenia gospodarczego – izb, klastrów, dotarcie poprzez te organizacje do przemysłowców i ich dzieci, jako naszych potencjalnych kandydatów na studentów. 

Działalność agencji typu RCIiTT jest właściwym kierunkiem, z tym, że każdy Wydział powinien mieć swojego brokera technologii, który ma wiedzieć, jakie projekty są realizowane na wydziale, jaki wydział ma potencjał i aktywnie poszukiwać kontaktów.  

Działania ustawiczne Uczelni według Profesora Pajora: 

- modernizacja i rozwój oferty dydaktycznej – nie ograniczanie, a rozbudowa oferty kierunków i uelastycznianie systemu kształcenia 

- rozwój e–learningu na poziomie studenckim, rozbudowa zaplecza do prowadzenia lekcji zdalnych, wirtualnych zajęć cyfrowych 

- dofinansowanie kół naukowych, które są bardzo ważnym czynnikiem promocyjnym, koszty w tym zakresie ponosić powinna nie tylko Uczelnia, ale i przemysł – przyszli pracodawcy 

- rozszerzenie działalności Fundacji na rzecz Rozwoju ZUT, pozyskiwanie dużych partnerów takich jak Vestas, Orlen czy Enea  

- modernizacja osiedla akademickiego  

- wsparcie działań naukowych, kulturalno-oświatowych takich jak Juwenalia, Otrzęsiny, ale też potrzeba wykreowania naszych unikatowych wydarzeń w oparciu o zasoby lokalne (tereny wodne) i fundusze lokalnych władz. ZUT powinien być centrum kulturalno-techniczno-naukowym, jednostką o dużym wpływie na otoczenia zewnętrzne 

- nagrody rektorskie za działalność społeczną i promocyjną na rzecz Uczelni dla zaangażowanych studentów 

- rozbudowa stref studenckich 

- wspieranie studenckiej przedsiębiorczości – naszych podopiecznych, którzy mają pomysły na biznes, aby realizowali je w ramach dydaktyki, ze wsparciem finansowym np. z projektów marszałkowskich.  

Hasłem profesora Mirosława Pajora jest „Razem budujmy nowoczesny uniwersytet”. Kandydat zaprezentował adresy do swoich profili, m.in. na  

Facebooku www.facebook.com/mropaj oraz YouTube www.youtube.com/@mirosawpajor5936 

Przypomniał, że na Instagramie można zobaczyć grafiki jego autorstwa - Marzyłem o profesjonalnym malowaniu komiksów fantasy, to moje niespełnione marzenie – podsumował Profesor.

www.instagram.com/p/C1hBCPCsUp6/ 

Następnie Prowadzący zachęcił uczestników spotkania do dyskusji. 

Pierwsze pytanie dotyczyło zmiany w strukturze organizacyjnej Uczelni, czy są przewidziane? 

Kandydat na Rektora odpowiadał, że przede wszystkim będzie zabiegał o autonomiczność Wydziałów, aby wszelkie zmiany, łączenia czy rozdzielenia, były inicjatywą oddolną.  

Na pytanie, czy planowane są zmiany w administracji, dziekan odpowiedział, że najpierw będzie chciał zrobić plan i audyt, sprawdzić co i jak funkcjonuje, aby zorientować się w sytuacji na Uczelni. Profesor Pajor zasugerował, że należy poczekać na zmiany planowane przez rząd. 

Jedna z uczestniczek spotkania zadała pytanie o świadomość Kandydata w kwestii zarobków pracowników Biblioteki. Dziekan odpowiadał, że możliwość podwyższenia pensji pracowników całej administracji widzi w działalności proprojektowej.  

- Cyfryzacja będzie miała duże odbicie na działalności bibliotecznej – mówił dalej dziekan Pajor – trzeba będzie zbudować strategię postępowania w tej materii i przekształcać działalność struktur bibliotecznych. Realia w tym zakresie bardzo się zmieniły. 

Kolejne pytanie dotyczyło przyszłości jednostek ogólnouczelnianych, takich jak AOJ. 

- To jest bardzo atrakcyjna rzecz z punktu widzenia reklamy i promocji działalności sportowej naszej jednostki, musimy to rozwijać – odpowiadał Kandydat. 

Na pytanie o prorektorów w razie zwycięstwa kandydata, prof. Pajor odpowiedział – Mam pewną wizję. Jeśli chcecie mnie wybrać, to dla programu, nie handlu stanowiskami. Szczegóły zdradzę, jak zostanę Rektorem. Uważam jednak chemię, informatykę i wydziały rolnicze za środowiska, które winny być reprezentowane we władzach centralnych. Jeśli chodzi o dziekanów, zamierzam wprowadzić wybory na to stanowisko, aby za człowiekiem stały konkretne gremia. 

Sposobem na powstrzymanie odpływu pracowników, także z administracji, według dziekana może być przejście na warstwę projektową jako możliwą formę podniesienia uposażenia. 

Kolejny uczestnik spotkania zapytał o awanse w grupie administracji. – Trzeba opracować system nagradzania tych najlepiej pracujących – odpowiadał Kandydat - obecnie brakuje takich rozwiązań, są tylko działania doraźne. Projekt zmian musimy opracować w zgodzie z aktualnym stanem finansowo-prawnym, uwzględniając zróżnicowanie pod względem kompetencji i zaangażowania w pracę. Należy tutaj brać również pod uwagę potencjalne możliwości wprowadzenia przez nowy rząd reformy szkolnictwa. 

Ostatnie pytanie dotyczyło zwiększenia reprezentacji administracji jako najliczniejszej grupy pracowniczej na ZUT, w Senacie. 

Profesor Pajor wyraził pogląd, że Uczelnia jest strukturą, którą „napędzają” naukowcy, tak więc na pewno kadra naukowa powinna dominować. Pod dyskusję należy poddać, czy obecna reprezentacja jest odpowiednia i to nie tylko w administracji, takie działania winny być poprzedzone konsultacjami całego środowiska akademickiego. To jest jak zmiana konstytucji, musimy osiągnąć konsensus, aby takie zmiany wprowadzić. 

- „Siłą pociągową” jest tu nauka, jeśli naukowcom stworzymy warunki do zdobywania projektów będą oni ściągać środki finansowe na uczelnię, wtedy wszyscy się tym pożywimy – dodawał dziekan powtarzając, że w tej kwestii również należy poczekać na intencje rządu, w jakim kierunku poprowadzone zostanie całe szkolnictwo. 

 - Proszę Państwa, ja lubię konkrety, nie chcę obiecywać „gruszek na wierzbie”. Chcę rozpocząć proces przebudowy tej Uczelni – zakończył spotkanie profesor Mirosław Pajor. 

Program wyborczy profesora miroslawpajor.pl

Tekst powstał w porozumieniu z profesorem Mirosławem Pajorem.

Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT