W wyjątkowo pięknej jesiennej oprawie Biblioteka Główna ZUT gościła wszystkich zainteresowanych zagadnieniami związanymi z otwartym dostępem do danych badawczych. Tydzień Otwartego Dostępu (Open Access Week), to inicjatywa promocyjna i edukacyjna, której celem jest popularyzacja idei otwartego dostępu oraz upowszechnianie podstawowych narzędzi, które tej idei służą.
Spotkanie otworzył prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. dr hab. inż. Karol Fijałkowski, który wyraził zadowolenie, że wśród obecnych jest tak wielu młodych ludzi (głównie słuchaczy Szkoły Doktorskiej ZUT). Pan rektor, jako naukowiec, odniósł się do własnych doświadczeń, podkreślając fakt, że znajomość zagadnień związanych z otwartym dostępem pomogła mu zwiększyć liczbę cytowań, być bardziej rozpoznawalnym i zapraszanym na konferencje, a w konsekwencji uzyskiwać różnego rodzaju nowe projekty czy współprace.
W tym roku wydarzenie po raz pierwszy organizowały wspólnie cztery szczecińskie uczelnie. W bogatym programie przygotowanym i koordynowanym przez zespół pracowników Biblioteki Głównej ZUT centralne miejsce obok paneli eksperckich zajęła wiedza o Repozytorium ZUT, projekcie Most danych czy Planie S zapowiadającym transformację w świecie publikacji prowadzącą w kierunku modelu opartego na otwartym dostępie do wyników badań naukowych. Ideę otwartości wspierały również ciekawe warsztaty rękodzielnicze i prelekcje. Dużo pozytywnych emocji wywołało rozstrzygnięcie loterii fantowej, a wszystkim wydarzeniom towarzyszyły różne odcienie pomarańczu - koloru pobudzającego do działania oraz wspierającego otwartość i gotowość na nowe rozwiązania.
Fot. Kamila Kozioł/ZUT