Nagrodą Szczecińskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, im. prof. Leszka T. Dąbrowskiego za najlepszą pracę magisterską uhonorowano w tym roku projekt Katarzyny Lechowskiej przygotowany pod kierunkiem dra hab. Krzysztofa Bizio, prof. ZUT.
Propozycja absolwentki architektury ZUT to zagospodarowanie Wyspy Jaskółczej w duchu edukacji klimatycznej i ekologii. Centrum edukacyjne, promujące ideę alternatywnego rolnictwa w mieście wraz ze strefą gastronomiczną w byłej stacji transformatorowej oraz okalającą je platformą pieszo-jezdną, w zamyśle autorki ma być enklawą na wyspie dającą wytchnienie od zgiełku miasta i morza betonu.
Na parterze centrum przewidziane jest miejsce m. in. na dwupoziomowe szklarnie aeroponiczne, wystawy czasowe i prelekcje. W edukatorium na piętrze znajdzie się strefa ekspozycyjna z salami wystawowymi (hodowla alg, owadów, szklarnie areoponiczne, uprawy aquaponiczne, zrównoważony rozwój, recykling wody) oraz salą projekcyjną. Strefa warsztatowo-laboratoryjna służyć ma praktycznemu zastosowaniu zdobytej wiedzy, a zwieńczeniem budynku będą ogólnodostępne ogrody na dachu.
Budynek stacji transformatorowej połączony z centrum w integralną całość ma pomieścić otwartą salę konsumencką obejmującą piętro i parter. Owoce z wertykalnej uprawy aeroponicznej umiejscowionej w centralnej części budynku będą wykorzystywane na potrzeby gastronomii.