W dniach 16-19 stycznia Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie gościł studentów i przedstawicieli samorządów studenckich z uczelni przyrodniczych z całej Polski. Zjazd organizowany przez Parlament Samorządu Studenckiego był wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń, integracji środowiska akademickiego oraz rozmów na temat wspólnych inicjatyw w obszarze nauk przyrodniczych i edukacji ekologicznej.
Na ZUT powitaliśmy 21 przedstawicieli uczelni z całej Polski. Obecni byli reprezentanci: Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Program wydarzenia obejmował panele dyskusyjne, warsztaty tematyczne na trzech wydziałach ZUT, zwiedzanie Szczecina oraz wydarzenia integracyjne.
Studenci podczas Zjazdu poznali naszą Uczelnię, a przede wszystkim jej wydziały przyrodnicze, na których czekały na nich ciekawe zajęcia i wykłady, m.in. "Przepisowa i popisowa kiełbasa biała domowa", które poprowadziła dr hab. inż. Joanna Żochowska-Kujawska, prof. ZUT z Katedry Technologii Mięsa czy "Spacer po muzeum ichtiologicznym i sali akwarystycznej wydziału", poprowadzony przez dr inż. Marcina Biernaczyka na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa.
Na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt odbyły się warsztaty z "Olejków eterycznych - rodzaje, pozyskiwanie, właściwości" poprowadzone przez dr inż. Michalinę Adaszyńską-Skwirzyńską oraz dra inż. Mateusza Bucława i budzące duże zainteresowanie warsztaty z "Zastosowania pola magnetycznego w zoofizjoterapii" poprowadzone przez dr Katarzynę Pęzińską-Kijak oraz dr hab. inż. Małgorzatę Szewczuk, prof. ZUT.
Na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa na uczestników Zjazdu czekały warsztaty "Przyprawowy zawrót głowy" prowadzone przez dr inż. Kamilę Bojko oraz "Wytwarzanie biopaliw" poprowadzone przez mgr inż. Patryka Ratomskiego.
Dzięki zaangażowaniu uczestników wydarzenie stworzyło przestrzeń do budowania współpracy międzyuczelnianej i wzmacniania głosu studentów uczelni przyrodniczych na arenie ogólnopolskiej.
Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólne działania na rzecz edukacji przyrodniczej oraz kształtowania świadomości ekologicznej! Do zobaczenia na kolejnych zjazdach!
Organizatorem zjazdu był Parlament Samorządu Studenckiego ZUT w Szczecinie.
Tekst Krzysztof Warpachowicz
Fot. Michał Bartnicki/PSS ZUT