Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie członkiem Konsorcjum EUNICoast. 30.07.2024 13:11

EUNICoast - Uniwersytet Europejski

Logo EUNICoast

Trzynaście uczelni, w tym Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, zlokalizowanych na wyspach i w strefach przybrzeżnych Europy tworzy sojusz EUNICoast. Konsorcjum, zakotwiczone duchem i praktyką w morzu, stara się podkreślić jego znaczenie. Dla sojuszu morze nie jest fizyczną granicą, ale źródłem wspólnych doświadczeń, dobrobytu gospodarczego i równowagi ekologicznej. Konsorcjum przyczyni się do zwiększenia mobilności studentów i kadry akademickiej oraz do rozwoju badań naukowych i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego.

Inicjatywa Uniwersytetów Europejskich

Uniwersytety Europejskie to międzynarodowe partnerstwa uczelni, które mają być europejskimi uniwersytetami przyszłości.

Podstawowe założenia Uniwersytetów Europejskich to:

• wspólna zintegrowana długoterminowa strategia w obszarze kształcenia, badań, innowacji oraz współpracy ze społeczeństwem i otoczeniem gospodarczym,
  • wspólny wirtualny kampus, umożliwiający płynne przemieszczanie się studentów, doktorantów i pracowników,
  • zintegrowana mobilność na wszystkich poziomach studiów,
  • nowe wspólne i elastyczne programy nauczania, interdyscyplinarne i międzysektorowe.
  • doświadczenia praktyczne lub oparte na pracy w toku studiów, rozwijające postawy przedsiębiorcze i aktywność obywatelską,
  • społeczność studentów odzwierciedlająca różnorodność populacji, z uwzględnieniem uczniów z grup niedostatecznie reprezentowanych i defaworyzowanych.

Nasz sojusz

EUNICoast = European Alliance of Islands, Ports and Coastal Territories

Liderem aliansu jest francuski Université Le Havre Normandie (ULHN), a partnerami poza ZUT są również:

• Aland University of Applied Sciences (HA)
  • Burgas Free University (BFU)
  • EMUNI University (EMUNI)
  • University of the Antilles (UA)
  • University of Sassari (UNISS)
  • University of the Azores (Uac)
  • University of the Balearic Islands (UIB)
  • University of Dubrovnik (UNIDU)
  • University of Patras (UPATRAS)
  • Stralsund University of Applied Sciences (HOST)
  • University of the Faroe Islands (SETUR)

Mapa przedstawiająca 13 Uczelni tworzących Konsorcjum

Działania w ramach aliansu EUNICoast zaplanowano w oparciu o siedem pakietów pracy (Work Packages-WP):

WP1: Management – ZUT jest współliderem na poziomie całego aliansu

WP2: Education

WP3: Research and Innovation

WP4: Community Engagement

WP5: Mobility and internationalisation

WP6: Digital campus and shared infrastructure – ZUT jest liderem na poziomie całego aliansu

WP7: Impact and dissemination

Zadania w ramach EUNICoast zostały zebrane w pięciu obszarach tematycznych, zwanych HUB’ami:

• HUB 1: Identities, Local Knowledge, and Cultural Heritage in Islands & Coastal Communities (more focused on Social Sciences and Humanities)
  • HUB 2: Blue Circular Economy, Port Logistics, and Sustainable Blue Tourism (more focused on Economics, Law and Management sciences)
  • HUB 3: Governance, Planning, Management, and Monitoring of Islands and Coastal Communities (more focused on Law, Geographical and Earth Sciences)
  • HUB 4: Health, Biodiversity Protection, Nature-based Solutions, and Sustainable Exploration of Coastal/Marine Resources (more focused on Marine, Biological, Agricultural and Life sciences) -
  • HUB 5: Engineered and Data-driven Solutions for Coastal Infrastructures, Marine Renewable Energy, Marine Safety, and Navigation Systems (more focused on Engineering and Technological Sciences)

Przynależność do sojuszu EUNICoast to szansa na rozwój i umiędzynarodowienie dla naszej uczelni, naszych studentów i pracowników naukowych i administracyjnych! Razem będziemy budować nowoczesny, zrównoważony i innowacyjny systemu szkolnictwa wyższego w Europie.

O przebiegu realizacji, podejmowanych krokach oraz aktualnościach będziemy informować społeczność ZUT poprzez publikacje na stronach internetowych Uczelni, a także za pośrednictwem strony aliansu: www.eunicoast.eu.

KONTAKT:

• Joanna Niemcewicz (joanna.niemcewicz@zut.edu.pl) - dyrektor Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii
  • dr hab. inż. Przemysław Korytkowski, prof. ZUT (przemyslaw.korytkowski@zut.edu.pl) - pełnomocnik Rektora ds. uniwersytetu europejskiego

Termin realizacji: 01.01.2025 - 31.12.2028

Finansowanie: Erasmus+