Archiwum wiadomości dla pracowników

Finał Krajowego Konkursu Naukowego E(x)plory 2018 dedykowany młodym naukowcom, organizowany przez Fundację Zaawansowanych Technologii 13.11.2018 11:29

Relacja Pani Kamily Splinter finalistki konkursu, studentki WTiICh ZUT kierunku Technologia Chemiczna (S1), projekt pt. „Rekrystalizacja – zwiększenie potencjału wykorzystania siarczanu(VI) żelaza(II)”, opiekun naukowy: prof. dr hab. inż. Barbara Grzmil z Instytutu Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska.

W dniach 24-26 października odbył się Gdynia Explory Week - prawdopodobnie największe wydarzenie łączące VII kongres Explory, festiwal naukowy oraz finał krajowego konkursu dla młodych naukowców. W finale prezentowało się 35 zespołów młodych naukowców - głównie licealistów. Dla mnie, już samo znalezienie się w tym gronie było niesamowitym wyróżnieniem. Szczególnie, gdy zobaczyłam jakie prace prezentowali inni - często były to projekty interdyscyplinarne, łączące na przykład biologię i programowanie albo sztukę i medycynę.

Pierwszy dzień GEW był dniem warsztatów integracyjnych, ale także wykładów z zaproszonymi gośćmi.  Byłam uczestnikiem wykładu na temat działania antybiotyków, który prowadził Igor Kaczmarek - jeden z laureatów poprzednich edycji konkursu. Brałam także udział w dyskusji "Czy każdy uczeń potrzebuje mistrza" - głównym tematem był mentoring i to, czym powinien cechować się dobry mentor.

Drugi dzień był już właściwym konkursem - prezentowaliśmy swoje projekty przed jury oraz partnerami konkursu. Każdy z jurorów miał określoną pulę projektów do ocenienia, jednak często rozmawialiśmy z większą liczbą oceniających niż wynikałoby to z regulaminu. Poza prezentacją projektu z wieloma jurorami rozmawiałam dłużej i zyskałam bardzo pozytywny feedback na temat projektu oraz kilka uwag, które pozwolą udoskonalić pracę.

Trzeciego dnia rano odbyła się sesja otwarta - o naszych projektach opowiadaliśmy uczniom szkół podstawowych oraz partnerom konkursu. Dodatkowo, w końcu mieliśmy czas aby chwilę porozmawiać innymi uczestnikami, podzielić się wrażeniami. Co więcej, w czasie sesji z jurorami okazywaliśmy sobie mnóstwo  wsparcia - prawdopodobnie każdego zjadał  stres i wiedzieliśmy jak ważne jest dobre słowo. Po południu odbyła się gala finałowa. W napięciu oczekiwaliśmy na wyniki - kto zachwycił jurorów? Okazało się, że projekty, które były absolutnymi ulubieńcami odwiedzających nie dostały żadnych nagród, a jury doceniło autorów którzy wykazali się wiedzą w swojej dziedzinie. W ten sposób dostałam akredytację na MILSET Expo-Sciences International w Abu Dhabi we wrześniu przyszłego roku.