Archiwum wiadomości dla pracowników

Naukowcy i dziennikarze z całej Polski spotkali się w Warszawie 20.12.2018 12:14

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zorganizowali pierwsze spotkanie - NAUKA I MEDIA, którego celem jest zbliżenie środowisk dziennikarskich i naukowych, szukanie przestrzeni do współpracy i uczenie się od siebie nawzajem.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie reprezentują - Mateusz Lipka z Biura Promocji ZUT, który jest autorem naukowego programu „Nie spać, zwiedzać!” i koordynatorem lokalnym w Szczecinie Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, oraz mgr inż. Mateusz Techman z Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT w Szczecinie.

Uczestnicy kongresu wezmą udział m.in. w warsztatach projektowania kampanii i interwencji społecznych promujących szczepienie dzieci – w tym prototypowanie aktywności na wiosenny Marsz dla Nauki, które poprowadzi Jakub Zawiła-Niedźwiecki bioetyk z UW i Konrad Maj psycholog społeczny z SWPS, a także w warsztatach z radzenia sobie z hejtem w sieci, które poprowadzą Aleksandra i Piotr Stanisławscy z popularnego bloga - Crazy Nauka.
Oprócz tego w programie debata o tym, czy możliwa jest zmiana postaw, którą poprowadzą dla wszystkich uczestników Marcin Rotkiewicz z Polityki, Agata Kaźmierska i Wojtek Brzeziński z Polsat News, szybkie randki naukowców i dziennikarzy, gra networkingowa i ćwiczenia z emisji głosu.

Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki od 4 lat organizuje w całej Polsce spotkanie środowisk naukowców i dziennikarzy w formule tzw. „szybkich randek”, na których przedstawiciele nauki i mediów mają szansę wymienić się kontaktami i lepiej poznać.

6 grudnia br. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie dołączył do programu - Rzecznicy Nauki. W 5. edycji spotkań dziennikarzy i naukowców wzięły udział również inne uczelnie z całego kraju m.in. Politechnika Śląska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Przez 4 lata w spotkaniach Rzeczników Nauki wzięło udział około 80 naukowców i około 40 dziennikarzy z mediów ogólnopolskich i lokalnych.