Archiwum wiadomości dla pracowników

Profesor Paweł Pieńkowski z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa w Filharmonii w Szczecinie 26.11.2020 12:05

Wyjątkowy koncert, podczas którego usłyszymy najstarsze zachowane utwory z obszaru Pomorza, ale w zupełnie nowej i współczesnej odsłonie, czeka nas już 27 listopada o godzinie 19:00. Zaaranżowane przez Jakuba Kraszewskiego i przetłumaczone przez Pawła Pieńkowskiego „Pieśni Wisława z Rugii” wykona Andrzej Lampert z towarzyszeniem naszej orkiestry. Bezpłatna premiera odbędzie się na kanałach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.

Pieśni Wisława z Rugii – premiera online (TRANSMISJA)

Artyści

• Orkiestra Filharmonii w Szczecinie
  • Andrzej Lampert - śpiew
  • Jakub Kraszewski - dyrygent

UTWORY

• Wisław III z Rugii – Pieśni
  • Jakub Kraszewski - Aranżacje i rekonstrukcje linii melodycznych na podstawie manuskryptu z Jeny
  • Paweł Pieńkowski - Koncepcja koncertu, teksty: tłumaczenie i interpretacja pieśni księcia Wisława III z Rany

„Pieśni Wisława z Rugii” to najstarsze zachowane utwory muzyczne z obszaru Pomorza. Przetrwały do naszych czasów w postaci manuskryptu, przechowywanego w bibliotece uniwersyteckiej w Jenie. Ich autor to słowiański książę żyjący w latach 1265–1325, władający Rugią i okolicami. Po jego melodie i teksty sięgnęli kompozytor i aranżer Jakub Kraszewski oraz prof. Paweł Pieńkowski. Stworzyli oni nowe opracowania pieśni w języku polskim i z towarzyszeniem zaskakującego składu orkiestrowego.

Dokonując aranżacji pieśni, Jakub Kraszewski postawił na niestandardowość rozwiązań muzycznych. Nawiązując do historycznego charakteru tekstu, zapisał partie lutni i liry korbowej. Pomost w kierunku muzyki współczesnej osiągnięty został poprzez wprowadzenie w skład orkiestry również bandu (gitara elektryczna, gitara basowa, drumset, fortepian) oraz live electronics.

Teksty księcia Wisława przetłumaczył na język polski Paweł Pieńkowski. Opowiadają one właściwie o wszystkich sprawach, które mogły zaprzątać głowę utalentowanego władcy. Znajdziemy w nich piękne opisy zmieniających się pór roku, emocji związanych ze sprawowaniem rządów, a także – a może przede wszystkim – rozterek miłosnych czy wręcz erotycznych.

Podczas koncertu Pieśni Wisława z Rugii wykona Andrzej Lampert z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie.