Archiwum wiadomości dla pracowników

Wielbiciele psów po raz piąty spotkają się na ZUT 29.11.2018 13:37

Higiena i profilaktyka w chowie i hodowli psów - to temat przewodni V warsztatów kynologicznych, które odbędą się już w najbliższy weekend - 30 listopada , 1 -  2 grudnia na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Wszystkich miłośników czworonożnych przyjaciół zapraszają pracownicy Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt oraz szczeciński Oddział Związku Kynologicznego w Polsce.

Warsztaty kynologiczne to wydarzenie, które odbywa się od 2016 roku i stanowi doskonałą okazję do tego by zaczerpnąć wiedzy od specjalistów – lekarzy weterynarii oraz pracowników i doktorantów Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT w Szczecinie.  Zainteresowani będą mogli dowiedzieć się więcej o wpływie żywienia na jakość okrywy włosowej czy optymalizacji  neuroprzekaźnictwa w warunkach stresu u psów. W programie nie zabraknie warsztatów, prezentacji i pokazów.

Rozpoczynamy w piątek (30 listopada) o godz. 8:30 w auli Audytorium Maximum (ul. Słowackiego 17).  Tego dnia odbędzie się kilka wykładów poświęconych m.in. dermatologii, stomatologii, higienie, pielęgnacji oraz fagoterapii chorób bakteryjnych u psów. Rejestracja uczestników zostanie otwarta o godz. 8:30.

W sobotę (1 grudnia) początek wydarzenia o godz 9:00. Tego dnia zajęcia będą odbywały się na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT w Szczecinie (ul. Klemensa Janickiego 32).  Rejestracja uczestników rozpocznie się o godz. 8:30. W programie m.in. Higiena i profilaktyka weterynaryjna w chowie i hodowli psów. Zajęcia poprowadzi lek. wet. Barbara Grabałowska.

W niedzielę (2 grudnia) zaczynamy nieco później . Zajęcia rozpoczną się w samo południe o godz. 12:00. Tego dnia nie będzie wymagana rejestracja. W programie  m.in. warsztaty stomatologii weterynaryjnej oraz inseminacji psów.

Piąte warsztaty kynologiczne będą również promocją The Yellow Dog Project – światowej akcji zaznaczania żółtą wstążką psów „potrzebujących przestrzeni” – chorych, agresywnych oraz psów w czasie rekonwalescencji i szkolenia.

Podczas trzydniowej imprezy zostanie zaprezentowany nowy kierunek studiów. 24 września 2018 roku Senat Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie podjął uchwałę o uruchomieniu na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt drugiego stopnia kierunku kynologia. Studia będą mieć profil ogólnoakademicki i będą trwać trzy semestry, a absolwent uzyska tytuł zawodowy magistra inżyniera. Na razie zostanie uruchomiona jedna specjalność - żywienie psów i profilaktyka zdrowotna. Pierwszy nabór na rok akademicki 2018/2019 rozpocznie się 14 stycznia 2019 r. i trwać będzie do 12 lutego 2019 r.

Szczegółowe informacje na temat V warsztatów kynologicznych znajduje się na stronie kynologia.zut.edu.pl. Każdy z uczestnik warsztatów otrzyma certyfikat wydany przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Program warsztatów:

• 8.30-8.50 Rejestracja uczestników
  • 8.50-9.00 Oficjalne otwarcie warsztatów
  • 9.00-10.00 Dermatologia okiem praktyka (lek. wet. Karolina Czyż z gabinetu weterynaryjnego Vetmedic)
  • 10.00-11.00 Stomatologia okiem praktyka (lek. wet. Krzysztof Czyż z gabinetu weterynaryjnego Vetmedic)
  • 11.00-11.30 Przerwa
  • 11.30-12.30 Higiena, profilaktyka, pielęgnacja i ... znaki zapytania (dr Andrzej Pępiak z Kliniki Zwierząt Domowych)
  • 12.30-13.30 Wpływ żywienia na jakość okrywy włosowej u psów (dr hab. Lidia Felska-Błaszczyk z WBiHZ)
  • 13.30-14.30 Prewencja i fagoterapia chorób bakteryjnych psów (mgr inż. Bartłomiej Grygorcewicz z WBiHZ)
  • 14.30-15.00 Podsumowanie
  • 8.30-9.00 Rejestracja
  • 9.00-11.00 oraz 11.30 - 13.30 Jakub Kruczek z Botaniqa Dog Grooming Solutions (30 osób), Agnieszka Pluta z Botaniqa Dog Grooming Solutions (96 osób)